Norweżka, która właśnie stała się najszybszą alpinistką, która zdobyła wszystkie 14 najwyższych gór świata, ogłosiła, że po powrocie do Nepalu przechodzi na emeryturę.
K2 była najtrudniejsza do zdobycia
Kristin Harila wraz ze swoim przewodnikiem Szerpą Tenjinem zostali powitani jak bohaterowie na lotnisku w Katmandu, gdzie setki alpinistów, urzędników państwowych i życzliwych osób zebrało się, aby powitać ich wiwatami i girlandami kwiatów.
Harila i Tenjin zdobyli górę K2 w Pakistanie w zeszłym tygodniu, kończąc tym samym wspinaczkę na 14 szczyt – czyli ponad 8000 metrów – w 92 dni, pobijając poprzedni rekord wynoszący 189 dni.
„Nie sądzę, bym przez jakiś czas próbował zdobyć jakikolwiek ośmiotysięcznik” powiedział Harila. „W sumie zdobyłem 28 ośmiotysięczników, więc myślę, że wykonałem swoją część”.
37-letnia wspinaczka rozpoczęła misję ustanowienia nowego rekordu w kwietniu, zdobywając górę Shishapangma, a następnie inne szczyty w Chinach i Nepalu, w tym Mount Everest. Następnie przeniosła się do Pakistanu, aby uzupełnić swoją listę wspinaczek.
W tym roku była to jej druga próba ustanowienia rekordu najszybszego zdobywcy 14 szczytów.
Harila początkowo rozpoczęła próbę bicia rekordu świata w kwietniu 2022 r. z zamiarem ukończenia jej do września. Ale udało jej się zdobyć tylko 12 szczytów po tym, jak chińskie władze ograniczyły zagraniczne podróże do kraju z powodu pandemii koronawirusa.
„Zamierzam biegać w górach i już zapisałam się na wyścig” – powiedziała o swoich najbliższych planach.
Harila powiedziała, że góra K2, ostatnia na jej liście, była najtrudniejsza do zdobycia. K2 jest drugim najwyższym szczytem na świecie.
Harila powiedziała, że warunki pogodowe zwykle dyktują, jak trudna może być wspinaczka, a w tym roku napotkali „bardzo trudne warunki na K2” z powodu „bardzo głębokiego śniegu”.
Ostatni rekord najszybszego wejścia na 14 szczytów należał do Nirmala Purji, urodzonego w Nepalu obywatela Wielkiej Brytanii, który zdobył je w 189 dni w 2019 roku, bijąc poprzedni rekord ustanowiony przez południowokoreańskiego wspinacza, który trwał ponad siedem lat. Wspinaczka Purji została później zaadaptowana do popularnego filmu dokumentalnego Netflix „14 Peaks: Nic nie jest niemożliwe”.
Źródło: AP