29 marca Polska będzie świadkiem wyjątkowego zjawiska astronomicznego – częściowego zaćmienia Słońca. Zjawisko będzie widoczne przez ponad godzinę, a w fazie maksymalnej zakryte zostanie 15,6 proc. średnicy tarczy słonecznej.obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego poinformowało, że zaćmienie będzie widoczne na terenie całego kraju. W Warszawie wydarzenie potrwa od godziny 11:50 do 13:06. Moment szczytowy przypadnie na godzinę 12:28, kiedy tarcza Księżyca przesłoni największą część tarczy Słońca.
Profesor Tomasz Bulik, dyrektor obserwatorium, podkreśla wyjątkowość tego zjawiska. Wyjaśnia, że Słońce ma około 400 razy większą średnicę niż Księżyc, ale znajduje się też około 400 razy dalej od Ziemi. Dzięki temu oba ciała niebieskie mają niemal identyczne rozmiary na ziemskim niebie.
Eksperci zwracają uwagę na unikatowość tego zjawiska w skali Układu Słonecznego. Na innych planetach tarcza Słońca nigdy nie jest tak dokładnie zakrywana przez lokalnego satelitę.
Podczas obserwacji należy zachować szczególną ostrożność. Profesor Bulik przestrzega przed bezpośrednim patrzeniem na Słońce bez odpowiedniej ochrony. Zaleca używanie specjalnych okularów z filtrem z folii mylarowej oraz unikanie ciągłego wpatrywania się w tarczę słoneczną.
Obserwatorium Astronomiczne UW organizuje wspólne oglądanie zaćmienia przed swoją siedzibą w Warszawie. Będą dostępne teleskopy i okulary z odpowiednimi filtrami. Dla zainteresowanych warto wiedzieć, że najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w europie nastąpi 12 sierpnia 2026 roku i będzie widoczne z Islandii, Grenlandii, Portugalii i Hiszpanii.