W środę dwóch tureckich dziennikarzy zostało aresztowanych przez niemiecką policję. Obaj zatrzymani dziennikarze pracują dla Sabah, znanego tureckiego dziennika.
Podczas nalotu policja skonfiskowała laptopy, telefony, komputery i urządzenia elektryczne
Dwaj aresztowani mężczyźni zostali zidentyfikowani przez pracownika Sabah jako Ismail Erel i Cemil Albay. Ten drugi jest redaktorem naczelnym Sabah w Europie, podczas gdy pierwszy jest przedstawicielem gazety w Niemczech.
Według tureckich źródeł medialnych, turecki rząd wystosował do Niemiec żądanie uwolnienia obu dziennikarzy. Powód aresztowań jest obecnie niejasny.
Według pracownika Sabah, Ismail Erel i Cemil Albay zostali zatrzymani o 6:00 rano w środę przez niemiecką policję we Frankfurcie. Dokonano również nalotu na ich domy.
Podczas nalotu policja skonfiskowała laptopy, telefony, komputery i urządzenia elektryczne.
Ismail jest doświadczonym dziennikarzem pracującym od ponad 30 lat jako dziennikarz w Niemczech, jest dobrze znany wśród innych dziennikarzy, skomentował ten sam pracownik.
Według tureckich źródeł medialnych, takich jak Anadolu Agency (AA), tureckie ministerstwo spraw zagranicznych zareagowało na aresztowanie dziennikarzy, wysyłając do Niemiec żądanie ich uwolnienia.
Fahrettin Altun, szef komunikacji tureckiego rządu, wyraził zdecydowaną dezaprobatę dla podjętych działań, stwierdzając w tweecie, że aresztowania zostały zainicjowane z powodu skargi prawnej złożonej przez zwolennika Fethullaha Gulena.
Gulen, turecki duchowny który ma siedzibe w Stanach Zjednoczonych, był wcześniej sojusznikiem prezydenta Erdogana, ale od tego czasu stał się jego przeciwnikiem i jest uważany przez Ankarę za odpowiedzialnego za nieudaną próbę zamachu stanu w 2016 roku.
Wczesne poranne naloty na domy i biura tureckich dziennikarzy, a także ich zatrzymanie i konfiskata sprzętu z powodu ich doniesień przeciwko organizacji terrorystycznej Feto w Niemczech, stanowią wyraźne naruszenie wolności prasy – skomentował Altun na Twitterze.
Uważamy to posunięcie Niemiec mające na celu uciszenie dziennikarzy za niedopuszczalne i jesteśmy zaniepokojeni presją wywieraną na wolność prasy w tym kraju, kontynuował.
Wzywamy niemieckie władze, które chronią członków Feto i usprawiedliwiają działalność tej krwawej organizacji terrorystycznej, aby zawróciły z tej błędnej postawy, podsumował Altun.
Stosunki dwustronne między Turcją a Niemcami są złożone. W Niemczech mieszka spora turecka diaspora licząca około trzech milionów osób.
Jednak, jak zauważyło niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, stosunki dwustronne są napięte na tle represyjnej polityki wewnętrznej Turcji, zwłaszcza w świetle rosnącej liczby obywateli niemieckich, którzy są arbitralnie zatrzymywani lub którym uniemożliwia się opuszczenie Turcji od 2017 roku.
Źródło: DPA