Większość z 176 uczestników zgromadzenia Ścieżka Synodalna głosowała za błogosławieństwem
Proces ten może stać się szkodliwie ideologiczny
Podczas spotkania niemieckich biskupów katolickich i przedstawicieli świeckich uzgodniono w piątek, że Kościół powinien zatwierdzić błogosławieństwa dla związków osób tej samej płci.
Trzydniowe spotkanie, które jest częścią Ścieżki Synodalnej rozpoczętej w 2019 roku w odpowiedzi na kryzys związany z nadużyciami seksualnymi, który wstrząsnął Kościołem w Niemczech i wielu innych krajach, gromadzi ponad 200 przedstawicieli życia katolickiego w Niemczech.
Większość ze 176 uczestników głosowała za błogosławieństwami dla osób tej samej płci od marca 2026 roku. Czternastu uczestników głosowało przeciwko nim, a 12 wstrzymało się od głosu. Co ważne, osiągnięto również niezbędne poparcie dwóch trzecich głosów 67 niemieckich biskupów, podała agencja informacyjna dpa.
Wiele zgromadzeń już przeprowadza takie ceremonie, ale nie są one formalnie zatwierdzone przez Kościół katolicki, co Watykan potwierdził w 2021 roku.
Starając się uspokoić obawy Rzymu, niemieccy przywódcy kościelni podkreślali, że proces ten nie spowoduje schizmy.
Jednak sam papież Franciszek w styczniowym wywiadzie dla The Associated Press powiedział, że proces ten może stać się szkodliwie ideologiczny.
W odniesieniu do światowego Kościoła katolickiego, papież wezwał do zorganizowania dwuczęściowego synodu, czyli zgromadzenia, na którym biskupi i świeccy będą mogli przedyskutować przyszły kierunek rozwoju Kościoła i sposoby odmłodzenia jego misji.
Jednocześnie niemieccy biskupi muszą stawić czoła presji sfrustrowanych katolików w kraju, w którym chrześcijanie są mniej więcej równo podzieleni między protestantów i katolików.
Źródło: FoxNews