Niemcy mogą powrócić do rosyjskiej ropy naftowej, tym razem wykorzystując Kazachstan jako dostawcę tylnymi drzwiami.
Polskie władze kwestionują dostawy kazachskiej ropy
Dostawy ropy naftowej z Kazachstanu do Niemiec mogą potencjalnie zastąpić dostawy przeładowywane w polskim Naftoporcie, który zarządza polskimi dostawami ropy naftowej i ropy naftowej w Gdańsku. Mogłoby to wskazywać na ponowne uzależnienie Niemiec od kierunku wschodniego, na który duży wpływ ma Moskwa.
Niedawna wizyta prezydenta Kazachstanu Kassyma-Jomarta Tokajewa w Berlinie była związana z dostawami ropy naftowej z Kazachstanu do Niemiec, a głównym odbiorcą tych dostaw jest niemiecka rafineria w Schwedt. Zwiększony import z Kazachstanu do Schwedt może sygnalizować rosnącą zależność Niemiec od dostaw energii pod silnym wpływem Rosji.
Oficjalna wizyta Tokajewa w Berlinie 28 września podkreśla zamiar wzmocnienia więzi gospodarczych między Niemcami a Kazachstanem i Azją Środkową. Niemiecki rząd oświadczył, że rozmowy z kanclerzem Olafem Scholzem dotyczyły infrastruktury łączącej Azję Środkową i Niemcy. Prezydenci Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu również odwiedzili Berlin 29 września.
Dla Niemiec dostawy ropy naftowej z Kazachstanu mają kluczowe znaczenie. Wschodnioniemiecka rafineria PCK w Schwedt przetwarza rocznie 10-12 milionów ton ropy. W ubiegłym roku 100 proc. tego surowca pochodziło z Rosji i docierało do Niemiec rurociągiem Przyjaźń przez terytorium Rosji i Polski. Od 1 stycznia PCK zaczęło kupować ropę na rynkach międzynarodowych, z czego prawie połowa jest realizowana przez port naftowy w Rostocku.
W czerwcu, podczas wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Kazachstanie, podpisano umowę na dostawy ropy naftowej do Schwedt w łącznej ilości 100 000 ton miesięcznie, obowiązującą do końca 2024 roku. Ropa dociera do Niemiec rurociągiem Przyjaźń, przebiegającym przez terytorium Rosji, co wymaga zgody Kremla. Według niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, ta sieć przesyłowa zawiera również rosyjską ropę. Ale w sumie Niemcy płacą za nią jako za ropę kazachską.
Polskie władze kwestionują dostawy kazachskiej ropy, określanej jako KEBKO, do Niemiec. Testy laboratoryjne w Polsce wykazały, że ropa, rzekomo pochodząca z Kazachstanu, ma identyczny skład chemiczny jak ropa rosyjska.
Lokalni politycy w Brandenburgii nie zgadzają się z działaniami strony polskiej i opowiadają się za wzmocnieniem współpracy z Kazachstanem.
Jeśli dojdzie do zwiększenia dostaw ropy z Kazachstanu do Niemiec, wpłynie to przede wszystkim na wolumeny przeładowywane przez Naftoport w Gdańsku. Dodatkowo skorzysta na tym Rosnieft, główny udziałowiec rafinerii i jednocześnie strona zamawiająca ropę z Kazachstanu. Jak tłumaczy ekspert i redaktor naczelny BiznesAlert Wojciech Jakóbik, alternatywą byłyby dostawy z pominięciem Rosjan, dzięki Naftoportowi.
Naftoport w Gdańsku, do którego trafia ropa z całego świata, znacząco zyskałby na wydajności i możliwościach przerobu dzięki powstaniu drugiej nitki ropociągu pomorskiego. Jednak wstrzymanie zamówień na dostawy przez udziałowców rafinerii Schwedt jest niekorzystne dla Naftoportu i związanego z nim rozwoju infrastruktury. Jakóbik wyjaśnia, że bez jasnej deklaracji ze strony Schwedt dalsza rozbudowa infrastruktury naftowej w Polsce ponad jej potrzeby rynkowe nie miałaby uzasadnienia.
W Brandenburgii, gdzie znajduje się Schwedt i rafineria PCK, istnieje znaczące poparcie regionalnych polityków dla importu ropy z Kazachstanu. Do znaczących zwolenników należą starosta Karina Dörk (CDU), Jens Koeppen (CDU) i były wicepremier Brandenburgii Christian Görke (Partia Lewicy). Oni również wcześniej sprzeciwiali się zrzeczeniu się przez Niemcy rosyjskiej ropy. Dörk wyraził wdzięczność Kazachstanowi za zwiększenie dostaw, stwierdzając, że ropa Ural płynąca rosyjskim rurociągiem Przyjaźń jest szczególnie korzystna, ponieważ umożliwia PCK produkcję asfaltu.
Niemiecki przemysł paliwowy również opowiada się za zwiększeniem dostaw z Kazachstanu. Kiedy Deutsche Welle poprosiło o komentarz, podkreślono korzyści płynące z większych dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK.
Źródło: Remix