Singapur po raz pierwszy znalazł się na szczycie rankingu jako najdroższe miasto na świecie pod względem luksusowego życia, ponieważ stara się być wiodącym globalnym centrum dla bogatych.
Azja pozostała najdroższym regionem dla luksusowego życia
Według raportu szwajcarskiej firmy zarządzającej majątkiem Julius Baer Group Ltd., miasto-państwo, które w 2022 r. zajęło piąte miejsce, wyprzedziło Szanghaj i Hongkong, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.
Singapur jest jednym z pierwszych miejsc w Azji, które ponownie otworzyło swoje granice podczas pandemii, a jego atrakcyjność dla zamożnych osób znajduje odzwierciedlenie w rosnących cenach, z którymi borykają się obecnie mieszkańcy. Według raportu, do końca 2022 roku w Singapurze znajdowało się około 1500 biur rodzinnych, czyli dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Jest to najdroższe miasto na świecie pod względem cen samochodów.
„Wysoki standard życia i rosnące zapotrzebowanie na lokalną infrastrukturę oznaczają, że życie tutaj nie jest tanie” – czytamy w opublikowanym we wtorek raporcie. „Popyt na nieruchomości mieszkalne jest niezwykle wysoki, a karnie opodatkowane samochody i podstawowe ubezpieczenie zdrowotne są odpowiednio o 133% i 109% droższe niż średnia światowa”.
Julius Baer’s Lifestyle Index klasyfikuje 25 najdroższych miast na świecie, analizując nieruchomości mieszkalne, samochody, loty w klasie biznes, szkoły biznesowe, kolacje degustacyjne i inne luksusy. Azja pozostała najdroższym regionem dla luksusowego życia czwarty rok z rzędu.
Nowy Jork był kolejnym dużym zwycięzcą. Amerykańska stolica finansowa awansowała na piąte miejsce z 11. w zeszłym roku, dzięki umacniającemu się dolarowi i odbiciu po pandemii.
Londyn spadł na czwarte miejsce z drugiego. Według Julius Baer, Brexit i „wynikające z niego zawirowania” nadal osłabiają reputację Wielkiej Brytanii, a miasto stoi teraz w obliczu silnej konkurencji ze strony rozwijających się centrów finansowych, takich jak Dubaj i Singapur.
Po raz pierwszy od czasu powstania raportu, Europa, Bliski Wschód i Afryka są najbardziej przystępnym cenowo regionem do życia, a europejskie miasta spadły w rankingu.
Dubaj po raz pierwszy znalazł się w pierwszej dziesiątce, stając się siódmym najdroższym miastem, podczas gdy Zurych spadł na 14. miejsce. Według Julius Baer, Emiraty Arabskie są „gwiazdą” tegorocznego indeksu, a przeprowadzka dużej liczby zamożnych osób wpłynęła na ceny nieruchomości i popyt na nie.
Badanie wykazało rosnący popyt na podróże i rozrywkę w związku ze zniesieniem ograniczeń związanych z pandemią i powrotem wolności. Koszt artykułów luksusowych, takich jak wino, którego punktem odniesienia jest butelka Château Lafite Rothschild rocznik 2018, oraz whisky na całym świecie wzrosły najbardziej, odpowiednio o 17,2% i 16,2%.
„Wiele osób wciąż jest w trybie imprezowania po pandemii” – powiedział Mark Matthews, szef działu badań w regionie Azji i Pacyfiku w Julius Baer, podczas wtorkowego briefingu dla mediów.
Inne duże zyski obejmowały apartamenty hotelowe i loty w klasie biznes. Były jednak pewne wyjątki. Ceny rowerów, które stały się „niezwykle drogie” podczas pandemii, spadły o 1,8%.
W okresie od lutego do marca 2023 r. Julius Baer przeprowadził ankietę wśród zamożnych osób fizycznych z aktywami gospodarstwa domowego o wartości co najmniej 1 miliona dolarów.
Źródło: SD