Stosunki między Polską a sąsiednią Ukrainą stały się w ostatnich tygodniach napięte

Stosunki między Polską a Ukrainą uległy pogorszeniu
Polski premier Mateusz Morawiecki ostrzegł prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby przestał obrażać Polskę w sposób, w jaki zrobił to podczas przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku w zeszłym tygodniu.
Przemawiając w Świdniku we wschodniej Polsce w weekend, Morawiecki odniósł się do lekceważących uwag wygłoszonych przez Zełenskiego na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, gdzie skrytykował sąsiednie państwa członkowskie UE za blokowanie ukraińskiego eksportu zboża i oskarżył je o sprzymierzanie się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
„Chcę powiedzieć prezydentowi Zełenskiemu, żeby nigdy więcej nie obrażał Polaków. Polacy tego nie zniosą, a obrona dobrego imienia mojego kraju jest moim obowiązkiem i najważniejszym zadaniem stojącym przed każdym polskim rządem” – powiedział Morawiecki. „Będziemy bronić naszych interesów w realiach geopolitycznych i nie będziemy za to przepraszać” – dodał.
Polski przywódca powiedział, że jego kraj rozumie, że wojna na Ukrainie jest bitwą o bezpieczeństwo Europy i że Polska pomagała Ukrainie na każdym kroku i będzie to robić nadal, pomimo skupienia się na własnym dozbrojeniu. „Możemy się teraz zbroić, ale węzeł w Rzeszowie działa i będzie działał z pomocą naszych sojuszników”, powiedział.
Stosunki między Polską a Ukrainą uległy pogorszeniu w ciągu ostatnich kilku tygodni w wyniku kontrowersji dotyczących ukraińskiego zboża. Zablokowanie przez Rosję transportu zboża przez Morze Czarne doprowadziło do tego, że kraje sąsiadujące z Ukrainą zostały wykorzystane jako główne trasy tranzytu ukraińskiego zboża.
Jednak zamiast trafiać do miejsc poza UE, zboże często zalewało rynki sąsiednich państw, takich jak Polska, prowadząc do destabilizacji rynków. Doprowadziło to do nałożenia przez Komisję Europejską embarga na ukraińskie zboże, które obowiązywało do 15 września.
Polski rząd wprowadził jednostronny zakaz importu ukraińskiego zboża następnego dnia po decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu embarga. Kijów zareagował pozwaniem Polski i innych państw UE do WTO.
Źródło: REMIX