Firma z Tokio stała się pierwszym prywatnym podmiotem, który wysłał misję na Księżyc. Statek kosmiczny zaprojektowany przez japoński startup wystartował w niedzielę na szczycie rakiety SpaceX.
Spis treści
Misja Hakuto-R wystartowała!
Start odbył się na Przylądku Canaveral w amerykańskim stanie Floryda, a na pokładzie statku znalazły się różne komponenty z Kanady, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i NASA.
Misja Hakuto-R – co oznacza po japońsku „biały królik” – firmy ispace ma wylądować na Księżycu w kwietniu 2023 roku.
Jest to pierwszy raz, kiedy prywatna firma wyśle misję na Księżyc, jednocześnie oznaczając pierwszą dla japońskich podróży kosmicznych.
„Nasza pierwsza misja położy fundamenty pod uwolnienie potencjału Księżyca i przekształcenie go w solidny i tętniący życiem system gospodarczy” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny startupu, Takeshi Hakamada.
Kto jeszcze wybiera się na Księżyc?
Firma była jednym z pięciu finalistów w konkursie Google’s Lunar XPRIZE, aby osiągnąć lądowanie na Księżycu do 2018 roku, ale jej próba nigdy nie wystartowała.
Zaprojektowany w ispace statek będzie miał dłuższą podróż na Księżyc niż inne misje, ponieważ próbuje alternatywy o niskiej energii. NASA osiągnęła Księżyc w zaledwie pięć dni z lotem testowym w zeszłym miesiącu.
Niedzielny start o 2:38 umożliwiła rakieta Falcon 9 firmy SpaceX.
Statek kosmiczny ma wymiary zaledwie 2 na 2,5 metra i przenosi różne urządzenia zaprojektowane na skalę międzynarodową, w tym 10-kilogramowy łazik zbudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, który jest następstwem udanego startu sondy marsjańskiej tego kraju w 2020 roku.
Na pokładzie znajduje się również mały robot kołowy z Japońskiej Agencji Kosmicznej, bateria półprzewodnikowa z japońskiej firmy, komputer pokładowy z firmy z Kanady i mały eksperyment laserowy z NASA.
Śladami białego królika
Lądowanie misji Hakuto ma się zbiec z japońskim rokiem królika. Według folkloru uważa się, że biały królik mieszka również na Księżycu.
Chociaż ispace stał się pierwszym prywatnym podmiotem, który uruchomił misję lądowania na Księżycu, to ze względu na czas trwania jego lotu, inne próby ustawione na początku przyszłego roku mogą faktycznie dotrzeć na Księżyc jako pierwsze.
Na uwagę zasługują lądowniki zbudowane przez Astrobotic Technology z Pittsburgha i Intuitive Machines z Houston.
Próba izraelskiej firmy non-profit SpaceIL dotarcia na Księżyc w 2019 roku w ramach konkursu Google zakończyła się niepowodzeniem po tym, jak statek kosmiczny Beresheet rozbił się o Księżyc i został zniszczony.
USA, Rosja i Chiny są jedynymi krajami, które kiedykolwiek osiągnęły tak zwane „miękkie lądowania” na Księżycu, przy czym Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który wylądował na Księżycu z ludźmi.