Władze zidentyfikowały sierżanta majora Matthew Livelsbergera, żołnierza Sił Specjalnych Armii, jako najemcę Tesli Cybertruck z 2024 roku, która eksplodowała przed hotelem Trump International w Las Vegas w Nowy Rok.
Livelsberger, przydzielony do 10. Grupy sił Specjalnych stacjonującej w Fort Carson w Kolorado,stał się centralną postacią federalnego śledztwa prowadzonego od czwartku,które obejmowało przeszukanie jednego z mieszkań w pobliżu bazy.
Jego niemal 20-letnia kariera wojskowa rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy to bezpośrednio zaciągnął się do Green Berets jako specjalista ds. komunikacji Sił Specjalnych. Służył czynnie do 2011 roku, a następnie krótko w Gwardii Narodowej i Rezerwie Armii przed powrotem do służby czynnej pod koniec 2012 roku.
Szeryf policji metropolitalnej Las Vegas Kevin McMahill poinformował dziennikarzy o odkryciu pojemników na paliwo oraz dużych fajerwerków znajdujących się na pace pojazdu. Kierowca Cybertrucka poniósł śmierć, a siedem osób zostało rannych; motyw wybuchu pozostaje niejasny.
Działania Livelsbergera miały miejsce tego samego dnia,gdy inny były żołnierz armii dokonał aktu terroryzmu tysiące mil dalej w Luizjanie podczas noworocznych obchodów.
Sprawca tragicznego ataku samochodowego na słynnej ulicy Bourbon street w Nowym orleanie został zidentyfikowany jako shamsud-Din Jabbar – 42-letni obywatel USA z Teksasu i były żołnierz armii. FBI poinformowało również o tym, że Jabbar umieścił dwie improwizowane urządzenia wybuchowe na swojej trasie; te jednak nie detonowały.
Śledczy nadal badają ewentualne powiązania między tymi dwoma incydentami; jak dotąd nie znaleziono dowodów wskazujących na ich związki. zastępca dyrektora FBI Christopher Raia powiedział dziennikarzom rano czwartku,że agencja uważa Jabbara za działającego samodzielnie bez wspólników.
„Na ten moment nie oceniamy udziału innych osób w tym ataku” – powiedział Raia podczas konferencji prasowej.
Jabbar spędził dwanaście lat służby wojskowej pełniąc role wsparcia technicznego; jego doświadczenie różniło się od bojowych ról Livelsbergera związanych z Siłą Specjalną.
Zaciągnął się do armii w 2007 roku i początkowo pracował jako specjalista ds. zasobów ludzkich zanim przeszedł do roli specjalisty IT – żadna z tych funkcji nie wiązała się ze szkoleniem dotyczącym broni czy materiałów wybuchowych. W latach 2009-2010 był także wysyłany na misję do Afganistanu; jego dowódca opisał go jako „cichego i profesjonalnego” pracownika biura S1 oraz urzędnika pocztowego dbającego o kontakt ze światem domowym.
Armia nie ujawniała szczegółowych informacji dotyczących nagród przyznanych Jabbarowi ani miejsca stacjonowania jednostek podczas jego służby aktywnej. Publiczne dokumenty wskazują jednakże na to, że pod koniec kariery był stacjonowany we Fort Liberty (dawniej Fort Bragg) w karolinie Północnej.
Jabbar wystąpić miał o rozwód po raz pierwszy już w 2012 roku według dokumentacji sądowej Karoliny Północnej; zakończywszy aktywną służbę przeszedłem do rezerwy armijnej dopiero pięć lat później – jego pierwsza żona relacjonowała dla „The New York Times”, że miał trudności z przystosowaniem się do życia cywilnego po odejściu ze służby czynnej.Raia dodała również informację o pięciu filmach zamieszczonych przez Jabbara na Facebooku rano pierwszego stycznia – twierdzi on tam m.in., że „przyłączyłem się do ISIS przed latem”.
„W pierwszym filmiku Jabbar tłumaczy swoje pierwotne zamiary skrzywdzenia rodziny i przyjaciół obawiając się jednocześnie braku zainteresowania mediów 'wojną między wierzącymi a niewiernymi’” – relacjonował Raia.
Atak Jabbara może być jednym z najgroźniejszych zamachów inspirowanych przez Państwo Islamskie przeprowadzonych na terenie USA.