Bruksela – W ubiegłym tygodniu podczas szczytu w Urugwaju, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisała nowe elementy umowy handlowej między Unią Europejską a Mercosurem z przywódcami krajów Ameryki Południowej.
Jednym z kluczowych punktów jest wprowadzenie przez UE „mechanizmu równoważenia”, który ma na celu rozwiązywanie sporów dotyczących handlu. Dodatkowo,umowa zawiera postanowienie umożliwiające zawieszenie porozumienia w przypadku naruszenia przez którąkolwiek ze stron zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego dotyczącego zmian klimatycznych.
Wśród najważniejszych elementów traktatu o wolnym handlu UE-Mercosur znajdują się:
- Rozwiązywanie sporów: Mechanizm równoważenia pozwala na rekompensatę, jeśli jedna ze stron uzna, że nowe regulacje negatywnie wpływają na korzyści płynące z umowy. Nie jest jeszcze jasne, czy kraje Mercosuru będą mogły kwestionować unijne przepisy dotyczące antydeforestacji oraz podatku węglowego.
- Porozumienie paryskie: Strony uznają konieczność współpracy wszystkich krajów w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych i adaptacji do skutków zmian klimatycznych. Zobowiązują się również do wdrażania Porozumienia paryskiego oraz współpracy w kwestiach związanych z handlem i klimatem.
- Cła na samochody: Cła na import samochodów do krajów Mercosur mają być stopniowo obniżane przez okres od osiemnastu do trzydziestu lat. Samochody elektryczne i hybrydowe będą miały największe ulgi celne, natomiast tradycyjne pojazdy spalinowe pozostaną obciążone cłami aż do 29 roku po wejściu umowy w życie.
- Gwarancje bilateralne: Umowa zawiera klauzule zabezpieczające dla importu pojazdów, które mogą prowadzić do tymczasowego zawieszenia harmonogramu znoszenia ceł lub ich czasowego obniżenia. Klauzule te mają obowiązywać maksymalnie trzy lata, ale mogą być przedłużone o dwa lata w przypadku utrzymujących się szkód.
- Surowce naturalne: Eksport surowców naturalnych z Brazylii do UE nie będzie objęty cłami. Jeśli Brazylia zdecyduje się na ich nałożenie, powinny one wynosić co najmniej 50% mniej niż standardowe stawki celne. argentyna również nie będzie nakładać ceł eksportowych na swoje surowce naturalne.
Umowa ta ma istotne znaczenie dla relacji handlowych między Europą a Ameryką Południową oraz może wpłynąć na przyszłe negocjacje dotyczące ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego regionu.