Berlińskie lotnisko poinformowało, że odwołało wszystkie loty pasażerskie w środę z powodu strajku zorganizowanego przez związek zawodowy Verdi, co spowodowało odcięcie stolicy Niemiec od międzynarodowych podróży lotniczych.

Pracownicy są bardzo przeciążeni
Spór oznacza, że nie będzie można wykonać 300 startów i lądowań, co dotknie około 35 000 pasażerów, zgodnie z oświadczeniem operatora lotniska BER. Wśród największych linii lotniczych na lotnisku znajdują się specjalista od tanich lotów EasyJet Plc i Deutsche Lufthansa AG.
Rzecznik prasowy Lufthansy powiedział, że linia oferuje pasażerom zmianę rezerwacji na czwartek lub alternatywne połączenia kolejowe.
Odwołany został również jeden lot, obsługiwany przez narodowego przewoźnika Luxair, który pierwotnie miał odlecieć o 18:40.
Związek zawodowy Verdi ogłosił strajk ostrzegawczy, powołując się na niezadowolenie z propozycji przedstawionych w trzech rundach negocjacji zbiorowych przez zarząd lotniska.
Domaga się podwyżki w wysokości 500 euro miesięcznie dla pracowników obsługi naziemnej w okresie 12 miesięcy, a także wyższych premii dla pracowników ochrony lotnictwa, którzy pracują w weekendy i święta.
Pracownicy są bardzo przeciążeni – powiedział przez telefon Enrico Ruemker, przewodniczący sekcji transportowej Związku Zawodowego Verdi w Berlinie, dodając, że nie planuje się kolejnych strajków w związku z nadchodzącymi w przyszłym tygodniu feriami zimowymi w stolicy. To wina linii lotniczych, które realizują strategie oferowania jak najtańszych biletów.
Ostatnie zakłócenia w Berlinie są następstwem burzliwego lata strajków i opóźnień na największych niemieckich lotniskach, po tym jak związki zawodowe domagały się lepszych warunków płacowych, aby zrównoważyć spadek kosztów utrzymania. Inflacja w Niemczech gwałtownie wzrosła po tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost cen gazu i innych energii.
Berlin-Brandenburg został otwarty w 2020 roku po ośmiu latach opóźnień w budowie. W 2022 roku przez lotnisko przewinęło się ponad 19 milionów pasażerów, jak podaje operator na swojej stronie internetowej. Dla porównania Frankfurt obsłużył w ubiegłym roku prawie 49 milionów pasażerów.
Ruch lotniczy powrócił po pandemii, a najbardziej wzrosła liczba podróży turystycznych. W ubiegłym roku gwałtowny wzrost ruchu spowodował chaos na lotniskach w całej Europie, ponieważ operatorzy i personel naziemny mieli trudności z zaspokojeniem popytu.
Źródło: Bloomberg