Wygląda na to, że Księżyc będzie miał więcej odwiedzających niż kiedykolwiek wcześniej, a NASA i jej partnerzy planują zbudować stałą bazę na powierzchni Księżyca na dłuższe pobyty astronautów.
Pył księżycowy jest ścierny i ostry
Załogi będą badać powierzchnię Księżyca za pomocą łazików nowej generacji, ale planiści misji mają poważne obawy dotyczące całego szkodliwego pyłu, który te pojazdy będą wzbijać podczas jazdy.
Aby rozwiązać ten problem, inżynierowie opracowują sposób na stopienie pyłu w celu stworzenia utwardzonych powierzchni, oferując bezpieczniejszą i płynniejszą podróż dla łazików i ich pasażerów.
W przypadku ziemskich testów wykorzystujących symulowany pył księżycowy, projekt wykorzystuje wiązkę lasera do stopienia pylistego brudu w szklistą, stałą powierzchnię. Inżynierowie uważają jednak, że na Księżycu astronauci będą w stanie zastąpić laser światłem słonecznym skoncentrowanym przez soczewkę Fresnela.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podzieliła się szczegółami pracy w filmie opublikowanym online w niedzielę. Jest to kontynuacja bardziej szczegółowego raportu na temat technologii opublikowanego na początku tego miesiąca.
Inżynierowie pracujący nad projektem znaleźli sposób na wykorzystanie wiązki laserowej o średnicy 1,77 cala (4,5 cm) do tworzenia trójkątnych, pustych w środku kształtów geometrycznych o średnicy około 7,87 cala (20 cm). Płytki można łączyć ze sobą, tworząc solidne powierzchnie na dużych obszarach księżycowej gleby, które mogłyby funkcjonować jako drogi lub lądowiska, podała ESA.
Zespół projektowy szacuje, że zbudowanie odpowiedniego lądowiska przy użyciu tej metody zajęłoby około 115 dni.
Inżynier materiałowy ESA, Advenit Makaya, opisał powstały materiał jako „szklisty i kruchy”, dodając, że ponieważ będzie on podlegał siłom ściskającym skierowanym w dół, naprawy nie będą konieczne w przypadku pęknięć.
Pył księżycowy jest ścierny i ostry, a niska grawitacja Księżyca czyni go poważnym zagrożeniem dla odwiedzających go misji.
„Ograniczanie zapylenia było problemem dla NASA od czasów programu Apollo” – czytamy na stronie amerykańskiej agencji kosmicznej. „Kiedy astronauci wchodzili i wychodzili z modułu księżycowego, pył dostawał się wszędzie – zatykał mechanizmy, zakłócał działanie instrumentów, powodował przegrzewanie się chłodnic, a nawet niszczył skafandry”.
Wszystko, co może powstrzymać pył, będzie mile widzianym ulepszeniem dla nadchodzących misji Artemis, więc inżynierowie będą nadal rozwijać technologię brukowania w nadziei wysłania jej na Księżyc, aby dosłownie zamienić pył w drogi.
Źródło: digitaltrends