Ropa naftowa nie jest jedynym towarem znajdującym się w centrum napięć między USA a Rosją…
Rosja, dostarczająca w ubiegłym roku niemal jedną czwartą amerykańskiego wzbogaconego uranu
Teraz rosyjska państwowa firma uranowa Tenex informuje amerykańskich klientów, że „Kreml może prewencyjnie zakazać eksportu” do USA, jeśli Waszyngton przyjmie pewne przepisy, które zakazałyby importu od 2028 r., podał w piątek Bloomberg.
Według raportu, amerykański oddział Tenex powiadomił już firmy takie jak Constellation Energy, Duke Energy i Dominion Energy o potencjalnym scenariuszu, choć Rosja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Poszczególne firmy nie odpowiedziały na komentarze Bloomberga, podczas gdy Rosatom, spółka macierzysta Tenexu, zaprzeczyła twierdzeniom o jakichkolwiek ostrzeżeniach wydanych dla klientów z USA.
Rosatom skomentował: „Tenex całkowicie odrzuca jako niedokładne informacje dotyczące rzekomych „ostrzeżeń” o potencjalnym „wyprzedzającym” zakazie dostaw wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych”.
„Ani sam Tenex, ani żadna z jego spółek zależnych nie wydała żadnych takich powiadomień dla swoich zagranicznych klientów” – dodano.
Zakaz eksportu rosyjskiego uranu może zakłócić rynki i zwiększyć ceny paliw, wpływając na mniejsze przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, czytamy w raporcie.
Przypominamy, że amerykański Senat wstrzymał szybką ścieżkę zatwierdzenia ustawy Izby Reprezentantów zakazującej importu rosyjskiego uranu, choć pozostaje ona popularna i może powrócić.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, zezwoli ona na import do 2028 r. na mocy zwolnień, dając przedsiębiorstwom użyteczności publicznej czas na znalezienie innych źródeł.
Rosja, dostarczająca w ubiegłym roku niemal jedną czwartą amerykańskiego wzbogaconego uranu, jest kluczowym dostawcą.
Jonathan Hinze z UxC LLC powiedział Bloombergowi, że bez tych zwolnień ceny mogą wzrosnąć ze 152 USD do rekordowych 180 USD za separatywną jednostkę pracy. SWU mierzą objętość i wzbogacenie uranu”.
Dodał: „Ale jeśli dojdzie do natychmiastowego zakazu, może to być jeszcze bardziej ekstremalne. Dostępne zasoby są bardzo ograniczone”.
Przypomnijmy, że pod koniec października zauważyliśmy, że fundusze hedgingowe inwestują w akcje uranu, z których wiele odnotowało dwucyfrowe zwroty procentowe wyższe niż S&P w 2023 r., po tym jak uran pozostawał w tyle w poprzednich latach.
„Najbardziej koncentrujemy się na górnikach uranu na rynkach publicznych” – powiedział Bloombergowi dwa miesiące temu Arthur Hyde, zarządzający portfelem w Segra Capital. „Aby podaż i popyt na tym rynku się zrównoważyły, potrzebujemy nowych aktywów do uruchomienia… Jeśli zamierzasz odizolować Stany Zjednoczone, Europę i Kanadę od globalnego cyklu paliwowego, który jest silnie uzależniony od Rosji i Chin, najlepszym sposobem na to jest budowa nowych kopalni, nowych zdolności konwersji, nowych zdolności wzbogacania”.
Źródło: ZH
Cytuję z pamięci: „Nie może być tak żeby 80% zasobów mineralnych należał do 2% ludności Ziemi.” Kongres Stanów Zjednoczonych parę lat temu……no i mamy wojenkę na Ukrainie..