Unia Europejska podwoi liczbę szkolonych przez siebie ukraińskich żołnierzy do 30.000, powiedział wysoki urzędnik UE, na znak stałego wsparcia bloku dla działań wojennych Kijowa.

Większość szkoleń odbywa się w Polsce
W listopadzie UE rozpoczęła misję szkoleniową dla ukraińskiego wojska i powiedziała wtedy, że celem jest nauczenie 15 000 ludzi umiejętności bojowych do maja. Urzędnicy UE twierdzą, że 10.000 Ukraińców zostało już przeszkolonych lub przechodzi obecnie szkolenie indywidualne, zbiorowe lub specjalistyczne.
Większość szkoleń odbywa się w Polsce i w Niemczech, ale 24 członków UE zaoferowało moduły szkoleniowe lub personel dla misji.
Kraje europejskie zwiększają pomoc wojskową dla Ukrainy, aby pomóc jej w odzyskaniu terytorium zajętego przez siły rosyjskie. Oświadczenie UE pojawia się w kluczowym momencie wojny, ponieważ Rosja poczyniła znaczne postępy w pobliżu miasta Bachmut na wschodzie Ukrainy.
W zeszłym miesiącu Niemcy, Wielka Brytania i USA zgodziły się wysłać na Ukrainę pierwsze zaprojektowane na Zachodzie nowoczesne ciężkie czołgi. Niektórzy urzędnicy zachodni stwierdzili, że bez zwiększenia pomocy teraz, okno dla Kijowa na rozpoczęcie poważnej ofensywy przeciwko terytorium okupowanemu przez Rosję może zacząć się kurczyć.
Rozszerzona misja szkoleniowa UE będzie kosztować dodatkowo 45 milionów euro, czyli 49 milionów dolarów, jak powiedzieli urzędnicy. Oprócz instruowania żołnierzy, Niemcy szkolą ukraińskich inżynierów i innych specjalistów wojskowych.
Wielu sojuszników Ukrainy rozpoczęło podobne misje na początku wojny, a Wielka Brytania współpracowała z Holendrami i Duńczykami nad obszernym planem szkoleń dla nowych i doświadczonych żołnierzy ukraińskich.
Niektóre kraje prowadzą również dwustronne misje szkoleniowe, aby nauczyć Ukraińców, jak korzystać z konkretnej broni i sprzętu, który dostarczają Kijowowi.
Stany Zjednoczone przeszkoliły ponad 3.000 ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi materiałów takich jak haubice i pojazdy opancerzone. W zeszłym miesiącu Waszyngton ogłosił, że rozpocznie w Niemczech tzw. szkolenia z zakresu broni połączonej, aby pomóc Ukraińcom w prowadzeniu operacji ofensywnych przeciwko Rosji. Szkoli również ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi zaawansowanych systemów obrony powietrznej Patriot.
Przed wojną UE planowała operację mającą na celu pomoc w modernizacji ukraińskich akademii wojskowych, ale misja ta nigdy nie doszła do skutku z powodu obaw niektórych państw członkowskich, że może ona doprowadzić do eskalacji napięcia z Rosją.
Borrell powiedział, że nowa misja szkoleniowa UE to prawdziwy sukces.
Szkoda, że nie odbyła się ona przed wybuchem wojny – powiedział.
Źródło: WSJ