Przewiduje się, że rozległe szkody spowodowane niszczycielską powodzią w Słowenii przekroczą 500 mln euro, powiedział premier Słowenii Robert Golob 5 sierpnia po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Sojusznicy NATO łączą siły
Władze Słowenii podkreśliły, że jest to najgorszy kryzys powodziowy w niedawnej pamięci kraju. Oprócz ofiar w ludziach, wielu mieszkańców zostało zmuszonych do ewakuacji swoich domów, aby uciec przed gwałtownymi powodziami.
Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła obecnie do sześciu, ponieważ w następstwie katastrofalnego ataku pogodowego odkryto cztery kolejne ofiary.
W najnowszym odkryciu zgłoszonym 6 sierpnia na posterunku policji w Lublanie, martwe ciało znaleziono w szambie w pobliżu Moste pri Komendi, podała agencja STA.
Kolejne ciało znaleziono 6 sierpnia w wezbranej rzece Temenica w regionie Dolenjska w południowo-wschodniej części kraju. W dniu 5 sierpnia odkryto kolejne ciało wzdłuż wału Sawy w stolicy Lublanie.
W obliczu kryzysu Słowenia uruchomiła Europejski Mechanizm Ochrony Ludności, aby wzmocnić swoje zdolności reagowania, poinformowała 7 sierpnia Komisja Europejska.
W odpowiedzi na apel Słowenii o pomoc, Francja zmobilizowała dwie jednostki inżynieryjne wraz z koparkami, podczas gdy Niemcy zobowiązały się do dostarczenia dwóch prefabrykowanych mostów, wraz z dwiema koparkami i dedykowanym personelem.
Unijna inicjatywa mapowania satelitarnego Copernicus wygenerowała wiele map dotkniętych regionów, a oficer łącznikowy z Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE jest już obecny w Słowenii.
Ponadto kraj zwrócił się o pomoc do swoich sąsiadów – Austrii, Chorwacji i Węgier, a Golob wyraził wdzięczność za oferowane wsparcie. Premier, podczas swojej wizyty na terenach dotkniętych powodzią w Skofja Loka, mówił o potrzebie współpracy, w tym zaangażowania sił zbrojnych krajów sąsiednich do zadań takich jak transport helikopterem.
W rozmowie telefonicznej 7 sierpnia Golob i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg omówili wsparcie NATO dla Słowenii w następstwie katastrofalnych powodzi. W ramach pomocy NATO zobowiązało się do wysłania helikopterów, koparek i różnych innych zasobów.
„Na prośbę Słowenii o pomoc, natowskie centrum koordynacji reagowania na katastrofy natychmiast powiadomiło wszystkich 31 sojuszników i 35 partnerów o waszych potrzebach” – powiedział Stoltenberg.
W odpowiedzi na apel Słowenii o pomoc za pośrednictwem natowskiego Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy (EADRCC), Hiszpania rozszerzyła pomoc w postaci śmigłowca CH-47, któremu towarzyszy kontyngent do 25 osób, w tym zarówno członków załogi, jak i personelu pomocniczego.
Inni sojusznicy NATO łączą siły, aby zaoferować wsparcie zarówno za pośrednictwem UE, jak i dwustronnie. Bułgaria, Chorwacja, Niemcy i Francja wspólnie zaoferowały pomoc, w tym helikoptery, koparki, prefabrykowane mosty i zespoły inżynierów.
Stany Zjednoczone również podjęły proaktywne działania, wysyłając personel do Lublany w celu przeprowadzenia oceny sytuacji na miejscu i ustalenia pilnych potrzeb humanitarnych.
W obliczu trwającej katastrofy, wstępne oceny Izby Przemysłowo-Handlowej Słowenii sugerują, że małe firmy i rzemieślnicy ponieśli straty w wysokości co najmniej 250 mln euro, przy czym oczekuje się, że ostateczna liczba szkód przekroczy tę wstępną liczbę. Co więcej, Izba Handlowa szacuje, że prawie każdy obiekt biznesowy w najbardziej dotkniętych regionach poniósł szkody, podała RTV Słowenia.
Skala tej katastrofy skłoniła prominentne osobistości słoweńskiej społeczności biznesowej do wezwania do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej.
Źródło: bne