Biskupi Kościoła Anglii przeprosili w piątek osoby LGBTQI+ za odrzucenie i wrogość, z jaką się spotkały, przy czym arcybiskup Canterbury przyznał, że ciało religijne jest nadal bardzo podzielone w tej kwestii.

To długa podróż. Jestem pewien, że nie padło jeszcze ostatnie słowo.
Przeprosiny nastąpiły kilka dni po tym, jak Kościół Anglii przedstawił propozycje opracowane przez biskupów, z których wynikało, że nie zezwoli parom jednopłciowym na zawieranie związków małżeńskich w swoich kościołach, ale powie, że księża mogą je błogosławić w kościele.
Nie kochaliśmy was tak, jak kocha was Bóg, a to jest głęboko błędne – stwierdzili biskupi w liście otwartym. Potwierdzamy publicznie i jednoznacznie, że osoby LGBTQI+ są mile widziane i cenione: wszyscy jesteśmy dziećmi Boga.
Przypadki, w których spotkała się Pani z wrogą i homofobiczną reakcją w naszych kościołach, są haniebne i za to żałujemy.
Kościół Anglii, będący centralną częścią jednej z najstarszych instytucji chrześcijańskich na świecie, Wspólnoty Anglikańskiej, podtrzymał w propozycjach swoją naukę, że małżeństwo jest między jednym mężczyzną i jedną kobietą. Małżeństwa homoseksualne są w Wielkiej Brytanii legalne.
Rzecznik grupy lobbystycznej gejów i transseksualistów Stonewall powiedział, że Kościół Anglii po raz kolejny nie wykazał się otwartością i wsparciem dla chrześcijan LGBTQ+.
Przeprosiny nie wystarczą, gdy tak wielu chrześcijan LGBTQ+ spotkało się z wrogością i dyskryminacją za to, kim są – powiedział rzecznik Reutersowi za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Najbardziej głośne poparcie przywódcy religijnego dla zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci w kościołach pochodzi od biskupa Oksfordu, Stevena Crofta, który w listopadzie przeprosił za opieszałość w zmianie poglądów.
W piątek Croft powiedział: To bardzo dobrze, że możemy dziś powiedzieć, że kościół może teraz oferować publiczne usługi błogosławienia, ale wiemy, że mamy jeszcze wiele do zrobienia.
Wezwanie Crofta do zmiany zostało publicznie poparte tylko przez kilku jego kolegów biskupów, którzy wraz z duchownymi i świeckimi tworzą organ kierowniczy Kościoła Anglii, znany jako Synod Generalny.
Jesteśmy podzieleni, nie ma sensu udawać, że jest inaczej. Kościół Anglii i Wspólnota Anglikańska są bardzo podzielone – powiedział Welby dziennikarzom w piątek, przed spotkaniem synodu w przyszłym miesiącu, na którym propozycje będą dalej rozpatrywane.
Jestem pewien, że dyskusje będą kontynuowane. Ale jest to niezwykle ważny punkt, nie tylko w ramach Wspólnoty Anglikańskiej i Kościoła Anglii, ale także w całym Kościele światowym – dodał.
Źródło: Reuters