Uzbrojona w broń jądrową Korea Północna zaprezentowała swój potencjał produkcyjny podczas nocnej parady, jak podały w czwartek media państwowe, pokazując więcej niż kiedykolwiek wcześniej międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i sugerując nową broń na paliwo stałe.

Korea Północna czasami pokazywała makiety na paradach
Korea Północna zorganizowała w środę w Pjongjangu szeroko oczekiwaną nocną paradę wojskową z okazji 75. rocznicy założenia, podała państwowa agencja informacyjna KCNA.
Przywódca Kim Dzong Un wziął w niej udział wraz z córką, która jest postrzegana jako potencjalny przyszły przywódca dziedzicznej dyktatury.
Jak podały w czwartek państwowe media, uzbrojona w broń jądrową Korea Północna zaprezentowała podczas nocnej parady swój potencjał produkcji rakiet, pokazując więcej niż kiedykolwiek wcześniej międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) i wskazując na nową broń na paliwo stałe.
Jest to łącznie więcej wyrzutni ICBM, niż kiedykolwiek widzieliśmy na paradzie północnokoreańskiej – napisał na Twitterze Ankit Panda z amerykańskiego Carnegie Endowment for International Peace.
Jeśli takie ICBM są wyposażone w wiele głowic, to ta liczba może wystarczyć, aby nasycić istniejące amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej, dodał.
Hwasong-17 został po raz pierwszy przetestowany w zeszłym roku.
Kraj ten kontynuuje swój program rakietowy, wystrzeliwując coraz większe i bardziej zaawansowane rakiety pomimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i sankcji.
Tym razem Kim Dzong Un pozwolił, aby rosnące siły Korei Północnej w zakresie rakiet taktycznych i dalekiego zasięgu mówiły same za siebie – powiedział Leif-Eric Easley, profesor Uniwersytetu Ewha w Seulu. Wiadomość, którą Pjongjang chce wysłać na arenie międzynarodowej, demonstrując swoje możliwości odstraszania i wymuszania, prawdopodobnie będzie miała formę testów rakiet na paliwo stałe i detonacji zminiaturyzowanego urządzenia jądrowego.
Po Hwasong-17 nastąpiły próby, które według niektórych analityków mogą być prototypem lub makietą nowego pocisku ICBM na paliwo stałe.
Większość największych krajowych pocisków balistycznych wykorzystuje paliwo płynne, co wymaga ich załadowania materiałem w miejscu startu jest to proces czasochłonny.
Opracowanie ICBM na paliwo stałe jest od dawna postrzegane jako kluczowy cel dla kraju, ponieważ mogłoby to utrudnić wykrycie i zniszczenie pocisków nuklearnych podczas konfliktu.
Nie jest jasne, jak blisko testów może być podejrzany nowy pocisk. Korea Północna czasami pokazywała makiety na paradach.
Źródło: AP