Komory odmówiły zgody na przybicie do portu łodzi przewożącej migrantów z francuskiego departamentu Oceanu Indyjskiego Majotty, gdzie władze ogłosiły kontrowersyjną operację przeciwko nielegalnym migrantom.
W marcu 2011 roku Majotta stała się 101. departamentem francuskim
Komory postanowiły zawiesić od poniedziałku do środy cały ruch pasażerski w porcie Mutsamudu na wyspie Anjouan, gdzie zazwyczaj lądują deportowani migranci, po tym jak władze Majotty ogłosiły operację „Wuambushu” (Zabierz z powrotem), mającą na celu usunięcie nielegalnych migrantów, którzy osiedlili się w slumsach na wyspie.
Tak długo, jak strona francuska będzie decydować się na jednostronne działania, my będziemy podejmować nasze decyzje – powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Komorów Fakridine Mahamoud, dodając, że żaden z deportowanych migrantów nie wpłynie do portu Komorów.
Szacuje się, że około połowa z około 350.000 mieszkańców Majotty to obcokrajowcy.
Francja zamierza wysłać osoby bez dokumentów do Anjouan, które leży zaledwie 70 kilometrów od Mayotte.
Komory ostrzegły w zeszłym tygodniu, że nie przyjmą migrantów wydalonych w ramach planu, a intensywne negocjacje z Francją w ostatnich tygodniach zwiększyły możliwość zawarcia porozumienia w ostatniej chwili.
Przywódca Komorów Azali Assoumani, który od lutego sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Unii Afrykańskiej, powiedział, że ma nadzieję, iż Francja zrezygnuje z operacji, przyznając, że nie ma środków, aby zatrzymać operację siłą.
W piątek francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin potwierdził, że operacja będzie miała miejsce, ale odmówił podania daty jej rozpoczęcia.
Około 1.800 francuskich policjantów zostało już zmobilizowanych na Majotcie do walki z gangami przestępczymi, powiedział.
Majotta jest czwartą wyspą archipelagu Komorów, którą Francja zatrzymała po pierwszym referendum w 1974 roku, ale do której Komory nadal roszczą sobie prawo.
W marcu 2011 roku Majotta stała się 101. departamentem francuskim, czyli obszarem administracyjnym, zgodnie z referendum przeprowadzonym dwa lata wcześniej.
To posunięcie sprawiło, że stała się atrakcją dla migrantów, chcących dostać się na terytorium Europy i od tego czasu walczy z nielegalną imigracją.
W 2019 roku Francja zobowiązała się do przekazania 150 milionów euro pomocy rozwojowej w ramach porozumienia mającego na celu zwalczanie handlu ludźmi i ułatwienie repatriacji Komorów z Majotty.
Źródło: RFI