Szwedzkie badanie wykazało, że kobiety z takimi diagnozami rzadziej uczestniczą w programach badań przesiewowych.
Nasze badanie pozwoliło zidentyfikować grupę wysokiego ryzyka
Kobiety cierpiące na choroby psychiczne mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, ponieważ rzadziej zgłaszają się na badania przesiewowe, jak wynika z nowego badania.
Badanie obserwacyjne przeprowadzone w Karolinska Institutet w Szwecji, opublikowane w The Lancet, objęło ponad cztery miliony kobiet urodzonych w latach 1940-1995.
Naukowcy porównali kobiety, u których specjalista zdiagnozował chorobę psychiczną, niepełnosprawność neuropsychiatryczną lub nadużywanie substancji, z kobietami bez tych diagnoz.
Następnie obliczono ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy i przedrakowych zmian szyjki macicy, a także ich udział w programach badań przesiewowych.
Nasze badanie pozwoliło zidentyfikować grupę wysokiego ryzyka, która wymaga szczególnej uwagi, jeżeli chcemy wyeliminować raka szyjki macicy – mówi jedna z pierwszych autorek badania, Kejia Hu, badaczka postdoc z Instytutu Medycyny Środowiskowej w Karolinska Institutet.
Dodała, że wyniki sugerują, iż kobiety z takimi diagnozami „rzadziej uczestniczą w programach badań przesiewowych, a jednocześnie mają większą częstość występowania zmian w szyjce macicy”.
Stwierdziliśmy zatem, że mają one dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Źródło: SkyNews