W trakcie preselekcji do Konkursu Eurowizji zaprezentowało się już 11 wykonawców. Wśród nich znaleźli się artyści tacy jak Daria marx z utworem „Let it Burn”, Dominik Dudek z „Hold the Light”, sonia Maselik z „Rumours” oraz Janusz Radek z „In cosmic Mist”.
Szczególną uwagę zwrócono na występ Baby Lasagna,który inspiruje się między innymi muzyką Rammstein,prezentując własną wersję rap rocka i dance. Komentatorzy zauważyli,że artysta prawdopodobnie korzysta z playbacku. Dominik Dudek, oprócz występu, wspomniał o planach ożenku, natomiast jego utwór „Hold The Light” został określony jako quasi-natchniona ballada, która mimo pewnych zalet może nie do końca pasować do konwencji Eurowizji.
Wkrótce ma rozpocząć się głosowanie, które wyłoni reprezentanta na tegoroczny konkurs.Dominik Dudek to utalentowany wokalista,który zdobył rozpoznawalność dzięki zwycięstwu w 13. edycji programu „The Voice of Poland” w 2022 roku. Po tym sukcesie wydał debiutancką EP-kę „Ja śnię”, z której utwór „Be Good” zajął trzecie miejsce w krajowych eliminacjach do Eurowizji w 2023 roku.
Jego muzyka charakteryzuje się stylistyką przypominającą brzmienie Coldplay, a konkretnie wokal Chrisa Martina. W tegorocznych preselekcjach do Eurowizji Dudek zgłosił dwa utwory, ostatecznie kwalifikując się z piosenką „Hold the Light”. Artysta podkreśla swoją autentyczność i chęć bycia sobą na scenie muzycznej.Artykuł dotyczy polskich preselekcji do Eurowizji 2025, w których biorą udział dwaj artyści: Teo Tomczuk i Marien (Maria Nieszpaur).
Teo Tomczuk to syn polskich emigrantów mieszkających w Norwegii. Zyskał rozpoznawalność dzięki roli w serialu „rykter” z 2022 roku oraz udziałowi w 15. edycji programu „Mam talent!” w 2024 roku. Wcześniej TVP odrzuciła jego kandydaturę, ale po uzyskaniu paszportu został dopuszczony do preselekcji. Prezentuje utwór „Immortal”, który określany jest jako ballada o spokojnym tempie.
Marien, czyli Maria Nieszpaur, to wokalistka związana z Romualdem Lipką z Budki Suflera. Pod koniec 2024 roku odniosła sukces w chińskim konkursie talentów „Oriental Music challenge”, zwyciężając wśród 40 milionów uczestników. Jej piosenkę „can’t Hide” napisała wraz z Amelią Komosińską i Magdaleną Wójcik. W 2022 roku zajęła ostatnie miejsce w konkursie „Premier” podczas Krajowego Festiwalu piosenki Polskiej w Opolu.Janusz Radek to artysta z wieloletnim doświadczeniem scenicznym, który rozpoczął swoją karierę w latach 90. Największą popularność zyskał dzięki występom w spektaklach teatralno-muzycznych. W swoim dorobku ma dziewięć płyt i ciekawe osiągnięcia muzyczne.
Jego muzyczna droga obejmuje różnorodne dokonania, w tym nagranie tytułowej piosenki do polskiej wersji serialu animowanego „Pokemon”. W 2003 roku otrzymał nagrodę dziennikarzy na 40.Krajowym Festiwalu Piosenki polskiej w Opolu za wykonanie utworu „Dziwny jest ten świat” z repertuaru Czesława Niemena.
Radek ma za sobą próby reprezentowania Polski na Eurowizji. Już w 2004 roku startował w polskich preselekcjach z piosenką „Pocztówka z Avignonu”,zajmując piąte miejsce w finale. Współpracował również z Piotrem Rubikiem jako solista Tryptyku Świętokrzyskiego.
Podczas tegorocznych preselekcji do Eurowizji Radek wystąpił z utworem „In Cosmic Mist”.Jego występ charakteryzował się śpiewaniem wysokich dźwięków, choć nie zawsze brzmiących w pełni przekonująco. Artysta określił siebie jako szybszego niż elon Musk, a Andrzej Piaseczny namawiał do głosowania na niego.Podlaski duet muzyczny Swada i Niczos, składający się z producenta Wiktora Szczygła i piosenkarki Niki Jurczuk, współpracuje ze sobą od 2019 roku. Artyści zdobyli wyróżnienie na 22. Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Pod koniec 2024 roku wydali płytę zatytułowaną „#InDaWoods”, z której pochodzi utwór „Lusterka”.
Oboje muzycy mają również własne doświadczenia muzyczne. Swada w 2022 roku nagrał album „Sad” we współpracy z Karoliną Cichą, natomiast Niczos śpiewała w zespole Żerwa. Ich wspólna twórczość łączy elementy folkowe z nowoczesnym brzmieniem, co pozwoliło im zaistnieć na scenie muzycznej.
Artyści kontynuują swoją artystyczną ścieżkę, tworząc muzykę, która czerpie inspiracje z lokalnych tradycji muzycznych, jednocześnie prezentując świeże i oryginalne podejście do gatunku.Podczas wywiadu Justyna Steczkowska podzieliła się refleksjami na temat swojej kariery muzycznej.Artystka podkreśliła,że wraz z upływem lat stała się bardziej dojrzała i doświadczona. Wspominając swój debiut na Eurowizji sprzed 30 lat, stwierdziła, że obecnie potrafi lepiej radzić sobie z emocjami. Steczkowska zauważyła, że nauczyła się odpuszczać negatywne uczucia, co świadczy o jej większej mądrości życiowej.Następnie zapowiedziała występ Tynskiego z utworem „Miracle”, kontynuując rozmowę o muzyce.