Trzy gatunki abalone występujące w wodach wokół Japonii znalazły się na Czerwonej Liście zagrożonych roślin i zwierząt wydanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).
Abalone – jadalne ślimaki morskie
Jako główne przyczyny podano przełowienie, kłusownictwo i zmiany klimatyczne. Odmiany znane naukowo jako Haliotis discus, Haliotis gigantea i Haliotis madaka zostały wymienione 10 grudnia jako „zagrożone” w uaktualnionym dokumencie szwajcarskiej organizacji na temat dzikich stworzeń zagrożonych wyginięciem.
Organizacja ostrzegła, że te trzy skorupiaki mogą wkrótce zniknąć. Jako takie należą do drugiej najpoważniejszej kategorii w trójstopniowej skali zwierząt zagrożonych.
Chociaż umieszczenie na liście nie nakłada bezpośrednich ograniczeń prawnych na komercyjny handel wskazanymi wariantami, oczekuje się, że oznaczenie to posłuży jako katalizator dla przyszłych dyskusji na temat danych naukowych dotyczących międzynarodowej sprzedaży dzikich zwierząt i roślin w ramach Konwencji Waszyngtońskiej i na innych forach.
Po tym, jak w 2014 roku węgorz japoński znalazł się na liście gatunków zagrożonych, cztery kraje i regiony, w tym Japonia, zaostrzyły kontrolę nad tą odmianą poprzez wprowadzenie limitu ilości węgorzy dostarczanych do gospodarstw hodowlanych oraz inne kroki.
Wpis na listę oznacza, że po raz pierwszy oceniono abalone. IUCN podkreśliła, że 20 z badanych 54 gatunków na świecie jest zagrożonych wyginięciem.
Według danych Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa krajowy połów abalone spadł z 6 466 ton w 1970 roku do 669 ton w 2020 roku.
W roku podatkowym 2021 Ministerstwo uznało trzy odmiany abalone za zagrożone zasoby oceaniczne wymagające szczególnej opieki.
Pomimo ogólnokrajowych wysiłków mających na celu zarybienie lokalnych wód młodymi abalone, nie nastąpiło znaczące odtworzenie naturalnej liczebności.
IUCN ostrzegła, że wypuszczanie młodych abalone może w rzeczywistości zniszczyć dzikie zasoby, wskazując na prawdopodobieństwo przedostania się patogenów powstałych w procesie hodowli narybku do środowiska naturalnego w momencie ich wypuszczenia.
Po ostatniej aktualizacji 42 108 gatunków na całym świecie jest obecnie uważanych za zagrożone wyginięciem.
Japońska salamandra olbrzymia, która występuje w tym kraju, została podniesiona z kategorii „bliskiej zagrożenia” do trzeciego najostrzejszego podziału „narażone” w ramach klasyfikacji odmian zagrożonych.