Japońscy politycy wyszli z propozycją minimalnej stawki podatku dochodowego skierowanego do wysoko zarabiających osób, które zarabiają ponad 3 miliardy jenów (22 miliony dolarów) rocznie.
W Japonii podatek skierowany do superbogatych
Nowy podatek minimalny zostałby ustalony na poziomie 22,5% dochodu po przekroczeniu pierwszych 330 milionów jenów. Jeśli ta kwota podatku przekracza to, co zostałoby zapłacone w ramach standardowego podatku, różnica byłaby pobierana.
Propozycja ma na celu skorygowanie typowego gwałtownego spadku obciążeń podatkowych ludzi po przekroczeniu 100 milionów jenów dochodu. Krytycy twierdzą, że obecna struktura podatkowa jest niesprawiedliwa dla osób o niższych dochodach.
Koalicja rządząca włączy nowy podatek minimalny do proponowanych zmian w kodeksie podatkowym na następny rok fiskalny, które mają być sfinalizowane już w tym tygodniu. Nowy podatek mógłby wejść w życie w 2025 roku po okresie karencji.
Nowy podatek minimalny dotknąłby szacunkowo od 200 do 300 osób zarabiających w Japonii. Dla osób zarabiających co najmniej 5 miliardów jenów, obciążenie podatkowe wzrosłoby o 2-3%.
Japoński progresywny podatek dochodowy ma najwyższą stawkę 45%. Ale dochody ze sprzedaży akcji i nieruchomości są opodatkowane oddzielnie stawką 15%. Wiele zamożnych osób ma wysoki odsetek takich niżej opodatkowanych dochodów.
Ludzie zarabiający ponad 5 miliardów jenów do 10 miliardów jenów rocznie mają efektywną stawkę podatkową wynoszącą średnio 17,2%, według japońskiego Ministerstwa Finansów. Liczba ta obejmuje zarówno podatek dochodowy, jak i składki na ubezpieczenie społeczne. Efektywna stawka dla tych, którzy zarabiają więcej niż 2 miliardy jenów do 5 miliardów jenów wynosi 20%.
Tymczasem osoby zarabiające ponad 50 mln jenów płacą efektywną stawkę podatkową w wysokości 28,7%.