Które testy dotyczą zdrowia nerek? Czy konieczne jest poddanie się badaniu, jeśli nie ma zauważalnych objawów? Czy działania zapobiegawcze są wskazane?
Nerki są integralną częścią anatomii człowieka, znajdują się po obu stronach kręgosłupa, za wątrobą i żołądkiem. Podstawową funkcją nerek jest filtrowanie produktów przemiany materii, nadmiaru soli i mocznika z krwi. Dodatkowo nerki odpowiadają za utrzymanie homeostazy, regulację poziomu wody, gospodarki hormonalnej i elektrolitowej oraz ciśnienia krwi. Wrażliwość nerek sprawia, że ich właściwa pielęgnacja jest kluczowa. Wczesne wykrycie choroby nerek może prowadzić do skutecznego leczenia, podczas gdy przewlekła niewydolność nerek jest nieuleczalna i wymaga leczenia przez całe życie.
Niestety, ważne jest, aby uznać, że niektóre choroby mogą nie dawać objawów przez dłuższy czas. W niektórych przypadkach możemy dowiedzieć się o problemie zdrowotnym dopiero wtedy, gdy jest już za późno na podjęcie środków zapobiegawczych. W związku z tym najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania choroby nerek są rutynowe badania przesiewowe. Naszym obowiązkiem jest priorytetowe traktowanie naszego dobrego samopoczucia, dlatego zaplanowanie corocznych badań kontrolnych jest praktycznym krokiem. Chociaż badania przesiewowe nie gwarantują całkowitej pewności, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wykrycia potencjalnej dolegliwości i zastosowania szybkiego leczenia.
Czytaj także:
- Saudyjczycy zabili setki migrantów, twierdzi Human Rights Watch
- Elon Musk rozmawiał bezpośrednio z Władimirem Putinem, twierdzi urzędnik Pentagonu
- 700 kg kokainy przechwycone w drodze na Wyspy Kanaryjskie
Zakres badań w kierunku chorób nerek jest zależny od tego, czy są to środki zapobiegawcze, czy też konieczne są dodatkowe badania ze względu na wyniki. Chociaż konkretne testy mogą się różnić, niektóre ogólne przykłady obejmują:
- ogólne i specjalistyczne badanie moczu
- USG nerek
- biopsja nerek
- biochemia krwi
- ustalenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi.
Źródło: zdrowie.gazeta