Jeśli dochodzi do zawarcia związku małżeńskiego, to najczęściej kobieta przyjmuje nazwisko swojego męża. Niestety, czasami pary potem się rozchodzą. I tutaj pojawia się pytanie. Jak można zmienić nazwisko po rozwodzie? Wcale nie jest to zaś takie proste…
Spis treści
Nikt nie może być zmuszany do zmiany nazwiska!
Myślisz, że rozwód automatycznie powoduje, że np. kobieta wraca do swojego panieńskiego nazwiska? W takim razie jesteś w błędzie. Aby dokonać roszad na tej płaszczyźnie, trzeba uporać się z kilkoma formalnościami. Oczywiście, jeśli kobieta sobie tego życzy. Polskie prawo jest bowiem tak skonstruowane (szczególnie chodzi tutaj o Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy), że np. mężczyzna nie może zmusić kobiety do przyjęcia jego nazwiska albo zrzeczenie się go po rozpadzie związku małżeńskiego. To powinna być zatem suwerenna decyzja.
Uproszczony tryb zmiany nazwiska po rozwodzie
Nie brakuje kobiet, które po rozwodzie chcą na wszelkie możliwe sposoby odciąć się od byłego środowiska. Jest to szczególnie ułatwione, jak para nie miała jeszcze dzieci. Warto zaznaczyć, że zmiana nazwiska to dla wielu pań np. szansa na rozpoczęcie zupełnie nowego etapu w swoim życiu. W praktyce można tutaj dokonać zmian na dwa sposoby. Najprościej byłoby to zrobić w ramach trybu podstawowego. Można z niego skorzystać w terminie do trzech miesięcy od momentu uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Co ważne, ten okres nie może być przekroczony. W przeciwnym razie nie będzie możliwości dokonania zmiany nazwiska na tej podstawie.
Jak to zrobić? W tym celu trzeba złożyć oświadczenie przez kierownikiem urzędu stanu cywilnego (albo konsulem). W tym przypadku można wrócić jedynie do nazwiska noszonego przed wstąpieniem w związek małżeński.
Zmiana nazwiska po rozwodzie na zasadach ogólnych
Co stanie się, jeśli np. kobieta przegapi trzymiesięczny termin? Na szczęście jest tutaj alternatywa. Trzeba jednak zaznaczyć, że procedury są dłuższe, a przy okazji należy głębiej sięgnąć do portfela. W tym przypadku można zaś zmienić nazwisko na zasadach ogólnych. Aby tak się stało, należy przedstawić konkretne powody i w razie czego dołączyć dokumenty. Tutaj także decyzje będzie podejmował kierownik urzędu stanu cywilnego.
Źródło: XUP.pl