Ponad 14.000 osób zostało aresztowanych, a 8.000 sztuk broni skonfiskowano w ramach operacji przeciwko nielegalnej broni palnej w Ameryce Środkowej i Południowej, ogłosił Interpol.

Aresztowano członków kartelu bałkańskiego
Oprócz broni, podczas nalotów przejęto ponad 200 ton kokainy i innych narkotyków o wartości 5,7 miliarda dolarów, a także 370 ton prekursorów narkotyków (składników chemicznych), podała w oświadczeniu francuska organizacja współpracy policyjnej.
Operacja ta, nazwana „Trigger IX”, była największą operacją z użyciem broni palnej koordynowaną kiedykolwiek przez Interpol, dodano.
Fakt, że operacja wymierzona w nielegalną broń palną doprowadziła do tak ogromnych konfiskat narkotyków, jest kolejnym dowodem na to, że te przestępstwa są ze sobą powiązane – powiedział w oświadczeniu szef Interpolu Jürgen Stock.
Poza aresztowanymi osobami i skonfiskowaną bronią, policja i inne władze przejęły również 305 000 sztuk amunicji.
Przechwycenie 100 000 sztuk amunicji w Urugwaju przemycanych na skalę międzynarodową przez dwóch obywateli europejskich było największym w historii tego kraju przechwyceniem tego rodzaju broni, powiedział Interpol.
Organ stwierdził, że jego działania pomogły w ujawnieniu innych przestępstw, w tym korupcji, oszustw, handlu ludźmi, przestępstw przeciwko środowisku i działalności terrorystycznej.
W związku z handlem bronią aresztowano członków kartelu bałkańskiego, brazylijskiej organizacji przestępczości zorganizowanej PrimeiRo Comando da Capital oraz salwadorskiej mafii Mara Salvatrucha, natomiast w Paragwaju uwolniono 11 osób będących ofiarami handlu.
W akcji wzięły udział Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Salwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Panama, Paragwaj, Peru i Urugwaj, a sama operacja została sfinansowana przez Unię Europejską.
W Trigger IX wzięły udział siły policyjne, a także inne organy ścigania, takie jak amerykańskie Biuro Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych.
Źródło: BAT