Holandia poinformowała w czwartek, że zwróci Indonezji i Sri Lance setki artefaktów z czasów kolonialnych, w tym skarb i wysadzane klejnotami działo z brązu.

Skarb Lombok składający się z setek złotych i srebrnych przedmiotów
Decyzja o zwrocie około 478 obiektów została podjęta w następstwie zaleceń powołanej w zeszłym roku przez rząd komisji badającej nielegalne holenderskie nabytki kolonialne, które są obecnie wystawiane w muzeach w Holandii.
„Te zalecenia są kamieniem milowym w radzeniu sobie z kolekcjami z kontekstu kolonialnego” – powiedział Gunay Uslu, holenderski wiceminister kultury, edukacji i nauki.
Komisja została powołana na wniosek Indonezji o zwrot niektórych dzieł sztuki i kolekcji historii naturalnej przez byłego kolonialnego władcę Holandii.
Niektóre z przedmiotów, które mają zostać zwrócone, obejmują tak zwany „skarb Lombok” składający się z setek złotych i srebrnych przedmiotów, zrabowanych przez holenderską armię kolonialną po zdobyciu pałacu Cakranegara na indonezyjskiej wyspie Lombok w 1894 roku.
W jego skład wchodziła również armata z brązu ozdobiona srebrem, złotem i drogocennymi klejnotami, w tym rubinami.
Uważa się, że XVIII-wieczna „armata Lewkego” była prezentem od lankijskiego arystokraty Lewkego Disavy dla króla Kandy około 1745-46 roku.
Uważa się, że wpadła ona w ręce Holendrów w 1765 r., kiedy holenderskie wojska dowodzone przez gubernatora Cejlonu Lubberta Jana van Ecka zaatakowały i podbiły Kandy.
Po wystawieniu w Holandii, armata została ostatecznie dodana do kolekcji Rijksmuseum w Amsterdamie.
Dyrektor Rijksmuseum Taco Dibbits powiedział, że „restytucja jest pozytywnym krokiem we współpracy ze Sri Lanką”.
„Relacje i wymiana wiedzy zbudowane między dwoma narodami w dziedzinie badań i wspólnej historii stanowią silny fundament na przyszłość” – dodał w oświadczeniu.
Komisja podejmie decyzje w sprawie innych artefaktów w przyszłości, powiedział nadawca publiczny NOS.
Obejmowało to sztukę z Nigerii, a także kolekcję Dubois, która zawierała wodze księcia Diponegoro, jawajskiego króla, który sprzeciwiał się holenderskim rządom kolonialnym w XIX wieku.
W ostatnich latach Holandia zmaga się z dziedzictwem swojej kolonialnej przeszłości.
W sobotę holenderski król Willem-Alexander wystosował historyczne królewskie przeprosiny za zaangażowanie Holandii w niewolnictwo w czasach kolonialnych.
Źródło: AFP