Rząd holenderski przygotowuje się do nowych zmian, które nastąpią na zewnętrznych granicach UE, a które wejdą w życie w maju 2023 roku.
System będzie wykorzystywany na zewnętrznych przejściach granicznych
Zmiany nastąpią od maja 2023 roku, kiedy zacznie działać unijny system wjazdu i wyjazdu (EES), który będzie obejmował rejestrację wszystkich obywateli spoza UE przyjeżdżających i wyjeżdżających ze strefy Schengen, podaje SchengenVisaInfo.com.
W Holandii system EES zostanie wdrożony na międzynarodowych przejściach granicznych zgodnie z rozporządzeniem o EES, jak zaznaczyła rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości.
Dotyczy to morskich i lotniczych przejść granicznych, w tym Hoek van Holland, IJmuiden, Schiphol, lotniska w Rotterdamie, a także na stacjach w Rotterdamie i Amsterdamie dla pociągu Eurostar” – powiedziała.
DutchNews donosi, że rząd uprzedził o wprowadzeniu aplikacji mobilnych i kiosków samoobsługowych, w których obywatele państw trzecich mogą się zarejestrować przed przyjazdem. Ponadto będą dla nich dostępne bramki elektroniczne.
Ponadto raport Statewatch podkreśla, że władze holenderskie mogą przyjąć podejście stopniowe, wskazując, że ograniczone dane będą rejestrowane w Amsterdamie i na morskich promowych przejściach granicznych.
Wszystkie kraje członkowskie strefy Schengen rozpoczną korzystanie z nowego systemu, oprócz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, natomiast kraje spoza strefy Schengen, takie jak Bułgaria, Cypr, Irlandia i Rumunia, zostaną wyłączone.
System będzie wykorzystywany na zewnętrznych przejściach granicznych do rejestrowania danych osób przyjeżdżających i wyjeżdżających z krajów spoza strefy Schengen. Wymagane dane obejmują nazwisko osoby, dokument podróży, dane biometryczne, takie jak odciski palców, miejsca wjazdu i wyjazdu, a także długość pobytu.
System EES będzie automatycznie skanować paszporty, a straż graniczna nie będzie już musiała sprawdzać ani stemplować dokumentów, natomiast dane będą przechowywane w ogólnoeuropejskiej bazie danych przez trzy lata, odnawiane przy każdym wjeździe.
Każdy wjazd lub wyjazd musi być zarejestrowany, co oznacza, że osoby odwiedzające muszą mieć zeskanowane dokumenty. Wyjątek stanowią obywatele UE i obywatele krajów trzecich, którzy przebywają w strefie Schengen, którzy nie muszą rejestrować się w systemie EES.
System ten został stworzony w celu zwiększenia bezpieczeństwa granic i identyfikacji osób, które przekraczają swoje zezwolenia na krótki pobyt w strefie Schengen, co skutkuje nielegalną migracją. Obywatele 63 krajów, którzy mogą podróżować do UE bez wiz, mają prawo do pobytu do 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. System EES ma również na celu lepszą identyfikację terrorystów, podejrzanych, przestępców i ofiar przestępstw.
Istnieją jednak pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę, że system będzie zawierał ogromną bazę danych zawierającą wrażliwe informacje o milionach osób podróżujących do UE każdego roku. Niektórzy obawiają się nawet, że dojdzie do opóźnień.
W listopadzie, czyli sześć miesięcy później, ma zacząć działać Europejski System Informacji i Autoryzacji Podróży (ETIAS). System ten będzie dotyczył gości z krajów, w których nadal obowiązuje system wizowy, takich jak Meksyk, Argentyna, UEA, Wielka Brytania i USA.
Źródło: Reuters