Hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem ojczystym na świecie, z 500 milionami użytkowników, co oznacza szybki wzrost, który daje powody do dumy, ale nie może oznaczać samozadowolenia, ujawnił w poniedziałek nowy raport państwowego Instituto Cervantes.
Liczba osób mówiących po hiszpańsku będzie nadal rosła w ciągu najbliższych pięciu dekad
Raport „Spanish in the World 2023-Instituto Cervantes Yearbook” został zaprezentowany w siedzibie Instytutu Cervantesa w Madrycie.
„Mamy powody do dumy, ale nie może to oznaczać samozadowolenia”, ostrzegł w poniedziałek jego dyrektor Luis García Montero, podała EFE.
„Dane demograficzne i prestiż kulturowy języka (Miguela de) Cervantesa (autora Don Kichota) nie wystarczą”, powiedział García Montero
Dlatego zaangażowanie w naukę i technologię „ma fundamentalne znaczenie”, „aby hiszpański stał się językiem nauki i technologii (…), aby nauka była dobrze komunikowana w języku hiszpańskim”, dodał.
Obecnie prawie 500 milionów ludzi posługuje się hiszpańskim jako językiem ojczystym, w porównaniu do 496 milionów w ubiegłym roku. Stanowi to obecnie 6,2% światowej populacji; a całkowita liczba potencjalnych użytkowników języka hiszpańskiego wynosi blisko 600 milionów (studenci i osoby posiadające umiejętności), czytamy w raporcie.
Zgodnie z raportem, liczba osób mówiących po hiszpańsku będzie nadal rosła w ciągu najbliższych pięciu dekad, choć jej względna waga będzie „stopniowo spadać od teraz do końca wieku”, podczas gdy liczba potencjalnych użytkowników języka hiszpańskiego będzie nadal rosła w wartościach bezwzględnych do 2071 r., kiedy to przekroczy 718 milionów osób o różnym stopniu znajomości języka. Raport ujawnia, że rok ten stanowi szczyt tego trendu w tym stuleciu.
Jednak począwszy od 2071 r. liczba osób posługujących się językiem hiszpańskim będzie stopniowo spadać do 693 milionów pod koniec XXI wieku.
Patrząc w przyszłość, w 2060 roku Stany Zjednoczone będą drugim co do wielkości krajem hiszpańskojęzycznym na świecie (drugim po Meksyku), ze 111 milionami ludzi.
W Europie 76 milionów ludzi może komunikować się po hiszpańsku z różnym stopniem biegłości w tym języku, a język Miguela de Cervantesa (1547-1616) jest czwartym w UE pod względem liczby rodzimych użytkowników (po niemieckim, włoskim i francuskim).
W 19 z 27 państw członkowskich UE hiszpański jest językiem, którego obywatele UE najchętniej uczyliby się jako drugiego języka obcego.
Źródło: Euractiv