Hiszpania wkrótce wyśle na Ukrainę pierwszy transport sześciu czołgów Leopard 2A4 i planuje w najbliższej przyszłości wysłać więcej pojazdów opancerzonych tego samego typu produkcji niemieckiej, potwierdziła w środę minister obrony Margarita Robles.

Madryt ma nadzieję dostarczyć czołgi pod koniec marca
Przemawiając przed parlamentem, Robles (PSOE/S&D) powiedziała, że Hiszpania jest otwarta na wysłanie większej ilości czołgów jeśli będzie to konieczne i jeśli kraje sojusznicze o to poproszą.
Lewicowa koalicja musiała zmierzyć się z kontrowersyjną kwestią Leoparda.
Sekretarz generalny Unidas Podemos i minister praw społecznych, Ione Belarra wyraziła w styczniu sprzeciw swojej partii wobec tej decyzji. Nadszedł czas, aby poprowadzić drogę dyplomatyczną”, powiedziała, ostrzegając przed nieprzewidywalnymi konsekwencjami wysyłki hiszpańskich czołgów.
Tymczasem hiszpańska minister pracy Yolanda Díaz (Unidas Podemos) uniknęła bezpośredniego starcia z hiszpańskim premierem Pedro Sánchezem, chociaż określiła decyzję jako skok jakościowy w pozycji zbrojeniowej, która budzi ogromny niepokój w społeczeństwach Hiszpanii i Europy.
Czołgi Leopard 2A4 z Hiszpanii, które zostaną włączone do batalionu z czołgami z innych krajów, są obecnie modernizowane i serwisowane, tak aby były w pełni sprawne na polu walki, wyjaśniła Robles.
Dodała, że Madryt ma nadzieję dostarczyć je na Ukrainę pod koniec marca lub na początku kwietnia.
Jednocześnie Robles zaapelowała o ostrożność i dyskrecję, aby nie ujawniać dokładnej ilości hiszpańskiego ofensywnego materiału wojskowego, który Madryt wysłał do tej pory na Ukrainę.
Wyjaśniła, że Hiszpania szkoli również obecnie 55 ukraińskich żołnierzy, w tym 40 w zakresie obsługi czołgów jako załogi i 10 w zakresie ich konserwacji.
Hiszpania chce wysłać czołgi wraz z odpowiednio przeszkolonymi załogami, powiedziała Robles, dodając, że przed zatwierdzeniem operacji Madryt „potrzebował zezwolenia od konkretnego rządu”, mając na myśli Niemcy.
Tymczasem Robles potwierdził, że Hiszpania rozmieści od kwietnia, w ramach czteromiesięcznej operacji, baterię rakiet przeciwlotniczych typu Nasams w północnej Estonii, aby chronić jej przestrzeń powietrzną na wschodniej flance NATO.
Hiszpania posiada 347 czołgów Leopard, z których w latach 90. zakupiła od Niemiec 108 sztuk modelu 2A4, najstarszego obecnie działającego. Pozostałe 239 to tzw. 2E, lokalna wersja montowana w Hiszpanii i jedna z najnowocześniejszych.
Źródło: Euractiv