rada Europy poinformowała o rozmowie telefonicznej między sekretarzem generalnym Alainem Bersetem a premierem Gruzji Iraklim Kobachidzem, która odbyła się 3 lutego. Podczas rozmowy premier Gruzji oznajmił,że z powodu zmienionych okoliczności jego rząd nie zamierza już uczestniczyć we wspólnej grupie roboczej ani wprowadzać poprawek do ustawy o obcych wpływach.
Wcześniej, 20 grudnia 2024 roku, podczas wizyty w Tbilisi uzgodniono utworzenie grupy roboczej, która miała zająć się nowelizacją kontrowersyjnej ustawy. 20 stycznia Rada Europy wystosowała oficjalny list z prośbą o powołanie grupy, jednak pozostał on bez odpowiedzi.
Przewodniczący Rady Europy przyjął decyzję Gruzji „z wielkim ubolewaniem” i zapowiedział ocenę konsekwencji zmiany stanowiska rządu gruzi�skiego. Jednocześnie zapewniono o dalszym prowadzeniu dialogu z władzami w Tbilisi.
Ustawa „o przejrzystości obcych wpływów”, zwana ustawą o zagranicznych agentach, została przyjęta w Gruzji w 2024 roku. Nakłada ona na organizacje otrzymujące zagraniczne fundusze obowiązek rejestracji jako „podmioty realizujące interesy obcych sił”.Krytycy ustawy wskazują, że może ona prowadzić do zniszczenia społeczeństwa obywatelskiego i wprowadzenia autorytarnego modelu rządów wzorowanego na rozwiązaniach rosyjskich. Ich zdaniem ustawa może również zablokować Gruzji drogę do Unii Europejskiej. Władze Gruzji bronią się, twierdząc, że celem regulacji jest zapewnienie przejrzystości i ochrona suwerenności państwa.