Organizacja Human Rights Watch odnotowała jedenaście ofiar wśród ludności cywilnej i wiele przypadków amputacji nóg.

Siły rosyjskie użyły również co najmniej 13 rodzajów min przeciwpiechotnych
Human Rights Watch (HRW) oświadczyła, że odkryła nowe dowody na to, że siły ukraińskie rozmieściły tę masową broń podczas walki z rosyjską inwazją.
Międzynarodowa organizacja pozarządowa udokumentowała 11 ofiar cywilnych, w tym jedną śmierć i wielokrotne amputacje nóg, w wyniku użycia min typu „płatek” lub „motyl”, które według niej Ukraina wystrzeliła rakietą na terytorium okupowane przez Rosję w pobliżu wschodniego miasta Izium w zeszłym roku.
Siły rosyjskie użyły również co najmniej 13 rodzajów min przeciwpiechotnych na Ukrainie od początku inwazji w lutym 2022 r., zabijając i okaleczając cywilów.
Miny przeciwpiechotne mogą zadawać niszczycielskie żniwo ludności cywilnej jeszcze długo po zakończeniu konfliktu. Miny przeciwpiechotne PFM-1, które według HRW Ukraina wystrzeliła na obszary kontrolowane przez Rosję, to małe plastikowe miny wybuchowe, które wybuchają pod wpływem nacisku – na przykład, gdy ktoś na nie nadepnie.
HRW wezwała Kijów do niestosowania zakazanej broni, zbadania podejrzeń o jej użycie i pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych.
„Zobowiązanie ukraińskiego rządu do przeprowadzenia śledztwa w sprawie rzekomego użycia przez jego wojsko zakazanych min przeciwpiechotnych jest ważnym uznaniem jego obowiązku ochrony ludności cywilnej” – powiedział Steve Goose, dyrektor ds. broni w Human Rights Watch.
„Szybkie, przejrzyste i dokładne dochodzenie może mieć daleko idące korzyści dla Ukraińców zarówno teraz, jak i dla przyszłych pokoleń”.
„Ukraińskie władze zaniepokojone ochroną swoich cywilów mają interes w tym, aby dowiedzieć się, jak, kiedy i gdzie te miny zostały użyte” – dodał. „I robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec ich ponownemu użyciu”.
Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że przyjrzą się tej sprawie, gdy HRW po raz pierwszy poinformowała o niej w styczniu.
Grupa z siedzibą w USA twierdzi, że podzieliła się swoimi najnowszymi ustaleniami z ukraińskim rządem, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi.
HRW opublikowała cztery raporty dokumentujące użycie min przeciwpiechotnych przez siły rosyjskie, co według niej „narusza międzynarodowe prawo humanitarne”.
Moskwa nie przystąpiła do traktatu o zakazie min przeciwpiechotnych z 1997 r., który zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych ze względu na ich z natury dyskryminujący charakter. Podobnie jak Stany Zjednoczone.
Ukraina ratyfikowała traktat w 2005 roku, który wymaga również od państw zniszczenia zapasów min, oczyszczenia zaminowanych obszarów i zapewnienia pomocy ofiarom.