Gérald Darmanin wykorzystał podróż do USA w tym tygodniu, aby wezwać do większej wymiany informacji wywiadowczych między francuskimi i amerykańskimi agencjami antyterrorystycznymi.
Francja była częstym celem aktów terroru
Francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin zwrócił się do rządu Stanów Zjednoczonych o większą wymianę informacji wywiadowczych i ostrzegł przed odrodzeniem się islamskich zagrożeń terrorystycznych w Europie przed organizacją przez Francję globalnych wydarzeń sportowych w nadchodzącym roku.
Podczas dwudniowej podróży do Waszyngtonu i Nowego Jorku w tym tygodniu, francuski minister poprosił o skuteczniejszą francusko-amerykańską współpracę antyterrorystyczną i stwierdził, że islamski terroryzm pozostaje największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego w Europie.
Przybyliśmy przypomnieć im, że dla Europejczyków i Francji głównym zagrożeniem jest sunnicki terroryzm islamski i że współpraca antyterrorystyczna między służbami wywiadowczymi jest absolutnie niezbędna – powiedział Darmanin w wywiadzie dla Agence France-Presse.
W czasach, gdy Amerykanie mogą mieć bardziej narodową perspektywę, jeśli chodzi o wyzwania (dzisiaj) – białą supremację, powtarzające się strzelaniny, spiski – nie mogą zapominać o tym, co wydaje nam się głównym zagrożeniem w Europie: sunnickim terroryzmie – dodał.
Darmanin przemawiał przed tym, jak jego kraj będzie gospodarzem Pucharu Świata w Rugby w tym roku i Igrzysk Olimpijskich latem przyszłego roku.
Stwierdził, że po raz kolejny istnieje ryzyko islamskiego terroryzmu, który ponownie będzie wymierzony we Francję i jej europejskich sąsiadów, opisując „endogeniczne zagrożenie ze strony ludzi bez sieci, którzy zradykalizowani podejmują działania w ciągu kilku godzin, w ciągu kilku dni (…) ktoś, kto bierze nóż, idzie do piekarni i zabija ludzi.
Francja była częstym celem aktów terroru, zarówno ze strony zagrożeń zewnętrznych, jak i rodzimych zradykalizowanych napastników, którym sprzyjała masowa imigracja z Bliskiego Wschodu, a także historycznie liberalne wymogi wizowe przyznawane zdominowanym przez islam byłym koloniom w Afryce Północnej.
Nasilenie ataków terrorystycznych motywowanych islamizmem osiągnęło szczyt w połowie ostatniej dekady, kiedy to w listopadzie 2015 r. napastnicy zaatakowali podczas koncertu w teatrze Bataclan, zabijając 137 i raniąc co najmniej 416 osób. Następnie tunezyjski islamski terrorysta prowadził 19-tonową ciężarówkę po promenadzie w południowej Nicei w lipcu 2016 r.; wjechał w tłum świętujący Dzień Bastylii, zabijając 86 osób i raniąc 434 inne.
Źródło: RE