Ponad 130 firm w tym Bayer, eBay, Heineken, IKEA, Nestle, Mahindra Group i Volvo wzywa do ustalenia harmonogramu stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych.

COP28 odbywa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Proszą o uzgodnienie harmonogramu podczas COP28. Szczyt klimatyczny, zwołany przez ONZ, odbędzie się w Dubaju na przełomie listopada i grudnia.
Wycofanie się z paliw kopalnych będzie drażliwą kwestią na COP28, przy czym główne gospodarki paliw kopalnych będą się opierać, a gospodarki rozwijające się będą prosić o pomoc finansową w celu ograniczenia emisji.
131 firm wzywa rządy krajowe do zajęcia się główną przyczyną zmian klimatycznych: spalaniem paliw kopalnych. Członkowie koalicji non-profit We Mean Business Coalition wystosowali list otwarty, w którym proszą rządy krajowe o zobowiązanie się do pełnej dekarbonizacji energii do 2035 r. dla gospodarek rozwiniętych oraz o pomoc finansową dla krajów rozwijających się, aby mogły wyeliminować paliwa kopalne do 2040 r.
Firmy, które podpisały list, reprezentują prawie 1 bilion dolarów globalnego rocznego przychodu. Należą do nich duże firmy, a także małe i średnie przedsiębiorstwa.
Kontrowersje budzi już sam fakt, że COP28 odbywa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gospodarce zdominowanej przez ropę naftową, a przewodniczącym szczytu jest Sultan Al Jaber, dyrektor generalny Abu Dhabi National Oil Company.
List otwarty oznacza pierwszy raz, kiedy tak duża grupa firm wspólnie wezwała rządy do odejścia od paliw kopalnych, zauważa Financial Times.
Firmy ostrzegły, że „odczuwają skutki i koszty nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych wynikających ze zmian klimatu”.
„Aby zdekarbonizować globalny system energetyczny, musimy zwiększyć ilość czystej energii tak szybko, jak wycofujemy się z wykorzystania i produkcji paliw kopalnych”, powiedzieli.
Kontynuowali: „Wzywamy wszystkie strony uczestniczące w COP28 do poszukiwania rezultatów, które położą podwaliny pod transformację globalnego systemu energetycznego w kierunku całkowitego wycofania niewykorzystywanych paliw kopalnych i zmniejszenia emisji o połowę w tej dekadzie”.
ONZ ostrzega, że świat nie redukuje emisji wystarczająco szybko. Karta wyników wydana na początku września przez Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu stwierdziła, że świat pozostaje bardzo daleko w tyle.
Źródło: bne