Kanadyjski organ nadzorujący przestrzeganie praw człowieka wszczął dochodzenie w sprawie spółki zależnej globalnego giganta odzieży sportowej Nike i firmy wydobywającej złoto z powodu zarzutów, że ich łańcuchy dostaw lub operacje w Chinach wykorzystują lub korzystają z pracy przymusowej Ujgurów.
Nike Canada Corp i Dynasty Gold Corporation
Decyzja o wszczęciu dochodzenia została podjęta po zakończeniu wstępnych raportów z oceny obu firm. Raporty te dotyczyły dwóch z 13 dopuszczalnych skarg dotyczących zagranicznych operacji kanadyjskich firm
W wydanym we wtorek komunikacie Kanadyjski Rzecznik Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości (CORE) ogłosił „rozpoczęcie dwóch odrębnych dochodzeń w sprawie zarzutów dotyczących pracy przymusowej Ujgurów w łańcuchach dostaw i działalności dwóch kanadyjskich firm”.
Firmy te to Nike Canada Corp i Dynasty Gold Corporation.
Decyzja o wszczęciu dochodzenia została podjęta po ukończeniu wstępnych raportów z oceny obu firm. Raporty te dotyczyły dwóch z 13 dopuszczalnych skarg dotyczących zagranicznych operacji kanadyjskich firm. Skargi zostały złożone przez koalicję 28 organizacji społeczeństwa obywatelskiego w czerwcu 2022 roku.
Raport dotyczący Nike Canada zawiera szczegółowe informacje na temat zarzutu, że firma utrzymuje relacje dostawcze z chińskimi firmami „zidentyfikowanymi jako wykorzystujące lub czerpiące korzyści z wykorzystywania ujgurskiej pracy przymusowej”. Firma, zgodnie z komunikatem CORE, „utrzymuje, że nie ma już powiązań z tymi firmami i dostarczyła informacje na temat ich praktyk należytej staranności”.
W drugim raporcie stwierdzono, że kanadyjska firma wydobywcza „czerpała korzyści z wykorzystywania ujgurskiej pracy przymusowej w kopalni w Chinach, w której Dynasty Gold posiada większościowe udziały”. Dynasty Gold odpowiedziała na skargę, że nie ma kontroli operacyjnej nad kopalnią i że zarzuty te pojawiły się po opuszczeniu regionu”.
„Zdecydowałam się wszcząć dochodzenie w sprawie tych skarg, aby poznać fakty i zalecić odpowiednie działania”, powiedziała Sheri Meyerhoffer, rzecznik CORE.
„Nie przesądzam o wyniku dochodzenia. Będziemy czekać na wyniki i opublikujemy raporty końcowe z moimi zaleceniami”, dodała.
Jeśli chodzi o 11 nierozstrzygniętych skarg, powiedziała, że CORE opublikuje wstępne raporty z oceny w nadchodzących tygodniach wraz z odpowiednimi decyzjami dotyczącymi dalszego postępowania w sprawie każdej skargi.
Zgodnie ze skargą, Nike rzekomo współpracuje z kilkoma chińskimi firmami, które Australijski Instytut Polityki Strategicznej (ASPI) zidentyfikował jako wykorzystujące lub czerpiące korzyści z pracy przymusowej Ujgurów. Firmy te to Qingdao Taekwang Shoes Co Ltd, Haoyuanpeng Clothing Manufacturing Co Ltd, Esquel Textile Co Ltd, Qingdao Jifa Group, Huafu Fashion Co Ltd i Texhong Textile Group.
Nike oświadczyła, że nie pozyskuje produktów z Xinjiang i że potwierdziła u swoich dostawców kontraktowych, że nie używają tekstyliów ani przędzy z tego regionu.
Źródło: XUP