Według nowej analizy przeprowadzonej przez Global Witness, gigant naftowy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kierowany przez prezydenta COP28, wyda w tej dekadzie ponad 1 miliard dolarów miesięcznie na paliwa kopalne.
Konferencja COP28, postrzegana jako jedna z najważniejszych konferencji klimatycznych
Międzynarodowa organizacja pozarządowa stwierdziła, że Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) planuje wydawać średnio 1,14 miliarda dolarów miesięcznie na samą produkcję ropy i gazu do 2030 roku
ADNOC, który niedawno stał się pierwszym wśród swoich konkurentów, który przyspieszył swoje ambicje zerowej emisji netto do 2045 r., kwestionuje tę analizę.
Według nowej analizy przeprowadzonej przez międzynarodową organizację pozarządową Global Witness, gigant naftowy ADNOC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – kierowany przez prezydenta konferencji klimatycznej COP28 – ma wydawać ponad 1 miliard dolarów miesięcznie na paliwa kopalne w tej dekadzie.
Jak wynika z badania, kwota ta jest niemal siedmiokrotnie wyższa niż jej zaangażowanie w projekty dekarbonizacyjne w tym samym okresie.
ADNOC, który niedawno stał się pierwszym wśród swoich konkurentów, który przyspieszył swoje ambicje zerowej emisji netto do 2045 r., kwestionuje analizę Global Witness i twierdzi, że przyjęte założenia są niedokładne
Analiza ta pojawia się przed szczytem klimatycznym COP28, podczas którego Dubaj będzie gospodarzem dorocznej konferencji ONZ od 30 listopada do 12 grudnia. Konferencja COP28, postrzegana jako jedna z najważniejszych konferencji klimatycznych od czasu przełomowego porozumienia paryskiego z 2015 r., zgromadzi światowych przywódców w celu omówienia postępów w walce z kryzysem klimatycznym.
Osoba nadzorująca rozmowy, Sultan al-Jaber, jest dyrektorem generalnym ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company) – jednej z największych na świecie firm naftowych i gazowych. Jego stanowisko zarówno prezydenta COP28, jak i dyrektora generalnego ADNOC wywołało konsternację wśród grup społeczeństwa obywatelskiego oraz prawodawców z USA i UE, chociaż od tego czasu kilku ministrów rządu broniło jego nominacji.
Analiza Global Witness, dostarczona wyłącznie do CNBC, wykazała, że ADNOC planuje wydawać średnio 1,14 miliarda dolarów miesięcznie na samą produkcję ropy i gazu od teraz do 2030 roku – w tym samym roku, w którym ONZ twierdzi, że świat musi zmniejszyć emisje o 45%, aby uniknąć globalnej katastrofy.
Oznacza to, że ADNOC wyda prawie siedem razy więcej na paliwa kopalne do 2030 r. niż na projekty „rozwiązań niskoemisyjnych”.
Przewiduje się, że do roku 2050, w którym według ONZ cała światowa gospodarka musi osiągnąć zerową emisję netto, ADNOC zainwestuje 387 miliardów dolarów w ropę i gaz. Spalanie paliw kopalnych jest główną przyczyną kryzysu klimatycznego.
Rzecznik ADNOC powiedział CNBC za pośrednictwem poczty elektronicznej: „Analiza i przyjęte założenia dotyczące programu wydatków kapitałowych ADNOC wykraczających poza obecny pięcioletni plan biznesowy firmy (2023-2027) są spekulacyjne, a zatem nieprawidłowe”.
Grupa energetyczna z Abu Zabi ogłosiła w styczniu tego roku, że przeznaczy 15 miliardów dolarów na inwestycje w „rozwiązania niskoemisyjne” do 2030 roku, w tym inwestycje w czystą energię, wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla oraz projekty elektryfikacji.
Global Witness opracował swoje prognozy, analizując prognozowane wydatki kapitałowe ADNOC na ropę i gaz, wydatki kapitałowe na poszukiwania i wydatki operacyjne na okres od 2023 do 2050 roku. Dane pochodzą z bazy danych UCube firmy Rystad Energy.
Dane Rystad nie są dostępne publicznie, ale są szeroko wykorzystywane i przywoływane przez główne firmy naftowe i gazowe oraz organy międzynarodowe.
„Firmy zajmujące się paliwami kopalnymi lubią podkreślać swoje zielone referencje, ale rzadko mówią głośno o tym, że nadal przeznaczają ogromne kwoty na tę samą starą zanieczyszczającą ropę i gaz, która przyspiesza kryzys klimatyczny” – powiedział Patrick Galey, starszy badacz w Global Witness.
„Jak [al-Jaber] może oczekiwać, że będzie pouczał inne narody o potrzebie dekarbonizacji i będzie traktowany poważnie, skoro nadal zapewnia znacznie więcej funduszy na ropę i gaz niż na odnawialne alternatywy” – dodał.
„Jest szefem paliw kopalnych, jasno i prosto, mówiąc jedno, podczas gdy jego firma robi drugie” – powiedział Galey.
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz do analizy przeprowadzonej przez Global Witness. Konferencja Stron (COP) jest najwyższym organem decyzyjnym UNFCCC.
Główny priorytet COP28
Al-Jaber był dyrektorem generalnym należącej do Abu Dhabi państwowej firmy Masdar, która działa w ponad 40 krajach na całym świecie i zainwestowała lub zobowiązała się do zainwestowania w projekty energii odnawialnej o łącznej wartości ponad 30 miliardów dolarów.
Przemawiając na początku tego roku, al-Jaber powiedział, że głównym priorytetem szczytu COP28 będzie utrzymanie walki o ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.
Porozumienie paryskie ma na celu ograniczenie wzrostu średniej globalnej temperatury do „znacznie poniżej” 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. Po przekroczeniu krytycznego progu temperatury 1,5 stopnia Celsjusza staje się bardziej prawdopodobne, że niewielkie zmiany mogą wywołać dramatyczne zmiany w całym systemie podtrzymywania życia na Ziemi.
Międzynarodowa Agencja Energii twierdzi, że żaden nowy rozwój ropy naftowej, gazu lub węgla nie jest zgodny z celem ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.
W odpowiedzi na prośbę o komentarz ze strony CNBC, rzecznik ADNOC powiedział, że zapotrzebowanie na energię rośnie wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie. „Wszystkie obecne scenariusze transformacji energetycznej, w tym IEA, pokazują, że pewien poziom ropy i gazu będzie potrzebny w przyszłości” – powiedział rzecznik.
„W związku z tym ważne jest, aby oprócz przyspieszenia inwestycji w odnawialne źródła energii i rozwiązania energetyczne o niższej emisji dwutlenku węgla, rozważyć najmniej emisyjne źródła ropy i gazu oraz dalej zmniejszać ich intensywność, aby umożliwić uczciwą, sprawiedliwą, uporządkowaną i odpowiedzialną transformację energetyczną. Takie podejście przyjmuje ADNOC” – dodał.
Rzecznik powiedział, że dane dotyczące emisji z wydobycia w 2022 r. potwierdziły, że grupa energetyczna jest jednym z najmniej emisyjnych producentów na świecie. Firma będzie dążyć do dalszego zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla o 25% i osiągnięcia niemal zerowej emisji metanu do 2030 r., dodał.
„Redukując nasze emisje, zwiększamy również inwestycje w odnawialne źródła energii i zeroemisyjne źródła energii, takie jak wodór dla naszych klientów” – powiedział rzecznik.
Odrębny raport opublikowany w kwietniu ubiegłego roku przez Global Witness i Oil Change International wykazał, że 20 największych na świecie firm naftowych i gazowych ma wydać 932 miliardy dolarów do końca dekady na rozwój nowych złóż ropy i gazu.
W tym czasie szacowano, że rosyjska spółka państwowa Gazprom wyda najwięcej na rozwój paliw kopalnych i projekty poszukiwawcze do 2030 r. (139 mld USD), a następnie amerykańskie koncerny naftowe ExxonMobil (84 mld USD) i Chevron (67 mld USD).
Źródło: CNBC