Wirtualny szczyt Grupy Siedmiu w piątek wezwie kraje do niewysyłania pomocy wojskowej do Rosji, powiedział premier Japonii przed spotkaniem upamiętniającym rok od inwazji na Ukrainę.
Japonia zaoferuje Ukrainie nowe wsparcie finansowe w wysokości 5,5 miliarda dolarów
Fumio Kishida nie wymienił żadnego kraju, chociaż Rosja użyła na Ukrainie irańskich dronów, a Waszyngton ostrzegł ostatnio, że Pekin rozważa zasilenie działań wojennych Moskwy.
Chiny zaprzeczyły tym twierdzeniom.
W związku z militarnym wsparciem dla Rosji przez kraje trzecie, na które zwrócono uwagę, G7 zamierza wezwać do zaprzestania takiego wsparcia – powiedział Kishida dziennikarzom na kilka godzin przed tym, jak Japonia przewodniczy szczytowi online.
Kishida powiedział, że w dalszej części piątkowych rozmów grupa bogatych państw będzie dyskutować nad nowymi sankcjami wobec Moskwy.
W dzisiejszym spotkaniu ważne jest, aby G7 pozostała zjednoczona. Aby zatrzymać inwazję Rosji, ważne jest również potwierdzenie, że będziemy kontynuować i wzmacniać nasze sankcje wobec Rosji i wsparcie dla Ukrainy – dodał.
Premier nie chciał się wypowiadać na temat tego, czy i kiedy może odwiedzić Kijów.
Jest on jedynym przywódcą G7, który jeszcze nie pojechał do stolicy Ukrainy, a rząd japoński powołuje się na przeszkody, takie jak bezpieczeństwo i utrzymanie planów w tajemnicy.
Kontynuujemy nasze analizy, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa i utrzymanie tajemnicy. Nie podjęto jeszcze żadnych konkretnych decyzji, na przykład dotyczących terminu – powiedział Kishida.
Prezydent Ukrainy będzie uczestniczył w piątkowym wirtualnym szczycie, a Japonia podobno rozważa zaproszenie go na majowe spotkanie w Hiroszimie.
Jeśli chodzi o decyzję, które kraje i organizacje zaprosić na majowy szczyt G7 w Hiroszimie, podejmiemy ją jako przewodniczący G7 po konsultacjach z odpowiednimi krajami – powiedział Kishida.
W tym tygodniu Japonia ogłosiła, że zaoferuje Ukrainie nowe wsparcie finansowe w wysokości 5,5 miliarda dolarów.
Oprócz przyłączenia się do mocarstw zachodnich w sprawie nałożenia sankcji na Moskwę, kraj ten już wcześniej udzielił Ukrainie wsparcia finansowego w wysokości 600 milionów dolarów, a także pomocy humanitarnej o wartości setek milionów dolarów.
Japonia podjęła również rzadkie działania polegające na wysłaniu sprzętu obronnego i zaoferowaniu schronienia osobom uciekającym przed konfliktem.
Nie zaoferowała jednak wsparcia militarnego, ponieważ powojenna konstytucja kraju ogranicza jej zdolności wojskowe do działań pozornie obronnych.
Źródło: AFP