System wielostronny znajduje się pod presją jak nigdy dotąd. Jesteśmy świadkami pogłębiania się „deficytu multilateralizmu” w momencie, gdy jest on nam najbardziej potrzebny: w przypadku zmiany klimatu, szczepionek, pandemii czy rewolucji cyfrowej. W każdym przypadku nauka i technologia posuwają się naprzód, ale dyplomacja i tworzenie reguł nie są, lub są niewystarczające.

Główną przyczyną jest wzrost rywalizacji politycznej o władzę. Ceną za to są problemy, których nie rozwiązano, wojny i konflikty, które narastają.
Spotkanie G20 odbywa się w szczególnie poważnym kontekście, po straszliwej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie. Ta celowo zaplanowana i długo zaprzeczana agresja stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego.
Jest sprzeczna z Kartą Narodów Zjednoczonych. Powoduje fragmentację porządku światowego i zagraża globalnej odbudowie gospodarczej.
Ale nie pomylcie się, to nie jest tylko wojna w Europie, czy konflikt na Zachodzie, ale międzynarodowy konflikt o wyjątkowej wadze.
140 państw – tak, 140 państw – potępiło tę agresję. Ponadto żaden członek grupy G20 oprócz agresora nie sprzeciwił się tej rezolucji.
W obliczu agresji nikt nie może być neutralny. Nikt nie może bezpiecznie żyć w świecie, w którym bezprawne użycie siły jest normalizowane lub tolerowane.
Wraz z ponad 40 krajami partnerskimi na całym świecie wprowadziliśmy szeroko zakrojone środki przeciwko Rosji.
Decyzja o ich nałożeniu nie została podjęta lekkomyślnie. Podjęto ją w duchu Karty Narodów Zjednoczonych, która przewiduje takie narzędzia jako niezbędne do przeciwdziałania poważnym zagrożeniom dla pokoju i bezpieczeństwa. Wzywam wszystkich Państwa do pomocy w zakończeniu wojny, przywróceniu suwerenności Ukrainy i zapewnieniu, że globalne skutki zostaną opanowane.
Wojna Rosji z Ukrainą zaostrza światowy kryzys żywnościowy, a zbiory cierpią z powodu zmian klimatycznych i pandemii COVID-19. Z tymi wyzwaniami możemy poradzić sobie tylko razem, a naszą zasadą przewodnią powinna być solidarność.
W tej kwestii mają Państwo nasze słowo: Europa wspiera swoich partnerów. Istnieją również istotne tendencje i wyzwania globalne, w przypadku których potrzebujemy globalnej współpracy i reform globalnego zarządzania, które są kluczowe dla zapewnienia, że nasz system wielostronny będzie realizował uzgodnione zobowiązania:
UE promuje modernizację kluczowych instytucji, takich jak Światowa Organizacja Handlu (WTO) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Oznacza to również, że UE i wszyscy inni muszą wypełnić swoje zobowiązania zarówno polityczne, jak i finansowe oraz trzymać się naszych zobowiązań dotyczących celów klimatycznych i finansowania rozwoju.
Dziękuję.