Francuski raper Maître Gims ogłosił odwołanie nadchodzącego koncertu na Dżerbie w Tunezji, aby zaprotestować przeciwko traktowaniu czarnych afrykańskich migrantów, którzy utknęli w pobliżu obszarów przygranicznych z Algierią i Libią
Ekstremalne cierpienie jest nie do zniesienia
Tunezja stała się główną bramą dla nielegalnych migrantów i osób ubiegających się o azyl, które próbują odbyć niebezpieczną podróż morską na często rozklekotanych łodziach w nadziei na lepsze życie w Europie.
Odległość między tunezyjskim miastem portowym Sfax a włoską wyspą Lampedusa wynosi zaledwie około 130 kilometrów.
„Dzieci, kobiety, mężczyźni, wydaleni z Tunezji do Libii, żyją w nieludzkich warunkach” – napisał w niedzielę raper na swoim koncie na Instagramie.
„Nie mogę utrzymać mojej wizyty w Tunezji, zaplanowanej na 11 sierpnia” – dodał. „Nie wiem, jakie są rozwiązania. Ale to ekstremalne cierpienie jest nie do zniesienia”.
Libijscy strażnicy graniczni powiedzieli francuskiej agencji prasowej AFP, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni uratowali setki migrantów, którzy twierdzili, że zostali pozostawieni przez tunezyjskie władze w regionie przygranicznym w pobliżu Al-Assah, około 150 kilometrów na zachód od Trypolisu.
Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) odniosły się do „rozgrywającej się tragedii” migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl w regionach przygranicznych Tunezji.
„Utknęli na pustyni, w obliczu ekstremalnych upałów, bez dostępu do schronienia, żywności i wody. Istnieje pilna potrzeba zapewnienia krytycznej, ratującej życie pomocy humanitarnej, podczas gdy pilne, humanitarne rozwiązania zostaną znalezione”, powiedział.
Zauważyli, że wśród przesiedlonych są również kobiety, w tym niektóre ciężarne, i dzieci.
Na początku tego roku kraje Afryki Zachodniej, w tym Burkina Faso, Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali i Senegal, repatriowały setki obywateli z Tunezji w związku z falą rasistowskich ataków.
Nastąpiło to po tyradzie prezydenta Tunezji Kaïsa Saïeda w lutym, obwiniającego „hordy nielegalnych imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej” za przestępczość i zarzucającego „kryminalny spisek” mający na celu zmianę struktury demograficznej kraju.
Unia Europejska prowadziła ostatnio rozmowy z jego rządem, oferując Tunezji duży pakiet finansowy, który miał pomóc jej ożywić słabnącą i zadłużoną gospodarkę oraz lepiej zabezpieczyć granice.
Źródło: RFI