Francuscy ustawodawcy zagłosowali za wprowadzeniem zakazu palenia we wszystkich lasach i lasach w sezonie pożarów, co jest częścią serii proponowanych środków mających na celu walkę z rosnącymi zniszczeniami i zagrożeniami związanymi z pożarami związanymi ze zmianami klimatu.
Zakaz palenia będzie opierał się na istniejącym prawie leśnym
Ustawodawcy Zgromadzenia Narodowego przegłosowali 197-0 w pierwszym czytaniu w środę wieczorem proponowaną ustawę mającą na celu lepsze zapobieganie i zwalczanie pożarów lasów. Projekt przeszedł już przez Senat.
Poprawka również przyjęta przez ustawodawców zakazywałaby palenia w lasach lub w ich pobliżu, gdy władze uznają ryzyko pożaru za podwyższone. Sezon pożarów, który zwykle występował latem, obecnie rozciąga się na inne miesiące w dotkniętych suszą obszarach południowej Francji i innych częściach Europy, gdzie ocieplenie klimatu stwarza największe ryzyko.
Francuscy strażacy walczyli już z niszczącymi lasy pożarami, które rozpoczęły się niezwykle wcześnie w tym roku. Susze, które nawiedziły Francję w zeszłym roku, zostały spotęgowane przez niedobory deszczu ostatniej zimy, pozostawiając wysuszone lasy na jeszcze większe ryzyko.
Zakaz palenia będzie opierał się na istniejącym prawie leśnym, które już zakazuje rozpalania ognisk w promieniu 200 metrów od obszarów leśnych. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka pożarów wywołanych przez wyrzucone papierosy – częstą przyczynę pożarów, zwłaszcza gdy lasy są suche. Rząd twierdzi, że działalność człowieka jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną pożarów lasów we Francji, odpowiedzialną za 90% pożarów.
Ustawodawca Anthony Brosse, który zaproponował poprawkę dotyczącą palenia tytoniu, powiedział, że uczyni ona przepisy bardziej przejrzystymi dla francuskich obywateli.
Senatorowie i ustawodawcy Zgromadzenia Narodowego będą następnie pracować nad ostatecznym projektem proponowanej ustawy przed jej oczekiwanym przyjęciem.
Pożary lasów od dawna regularnie nawiedzają Francję, jeden z najbardziej zalesionych krajów w Europie. Zazwyczaj jednak wybuchały one w późniejszych porach roku. Poważne pożary w Europie zaczynają się teraz wcześniej, stają się coraz częstsze i trudniejsze do powstrzymania, a także powodują większe szkody. Naukowcy twierdzą, że sytuacja będzie się pogarszać w miarę nasilania się zmian klimatycznych. Region Morza Śródziemnego ociepla się szybciej niż średnia globalna.
Źródło: AP