Powodem wstrzymania premiery może być prezydent Chin Xi Jinping, ponieważ pekińscy cenzorzy już wcześniej wzięli ten film na celownik.
W 2020 r. Chiny nałożyły na Hongkong ustawę o bezpieczeństwie narodowym
Pokaz filmu Kubuś Puchatek: Krew i miód, który w tym tygodniu miał wejść na ekrany w Hongkongu, został odwołany po tym, jak kina odmówiły jego pokazu, podała agencja Reuters cytując dystrybutora filmu VII Pillars Entertainment. Mimo, że powód odwołania nie był znany, film miał wejść na ekrany 23 marca w 32 kinach, poinformował dystrybutor
Oczywiście ciągniemy za włosy, jesteśmy bardzo rozczarowani. To po prostu niewiarygodne, że kina odwołują pokaz po dokonaniu wszystkich ustaleń – powiedział rzecznik VII Pillars.
Powodem wstrzymania premiery może być prezydent Chin Xi Jinping, ponieważ pekińscy cenzorzy również wcześniej wzięli film na celownik. Główny bohater filmu Kubuś Puchatek często pojawiał się w memach porównujących go do Xi Jinpinga. Memy zaczęły się w 2013 roku, gdy prezydent Chin odwiedził USA, aby spotkać się z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą. Niektórzy wykorzystali wtedy wizerunek postaci Puchatka do zasygnalizowania sprzeciwu, co wzburzyło Pekin.
Biuro Administracji Filmu, Gazet i Artykułów (OFNAA) powiedziało agencji Reuters: Ustalenia kin w Hongkongu dotyczące wyświetlania w ich pomieszczeniach poszczególnych filmów posiadających certyfikaty zatwierdzenia są decyzjami handlowymi danych kin i OFNAA nie będzie komentować takich ustaleń.
Film, według dystrybutora, powstał przy niewielkim budżecie i został sprzedany do prawie 200 terytoriów w ciągu zaledwie 6 miesięcy. To zdumiewające osiągnięcie w tak krótkim czasie.
Reżyser Rhys Frake-Waterfield powiedział, że stało się coś tajemniczego, ponieważ kina zgodziły się na pokazanie filmu, a następnie wszystkie niezależnie podjęły taką samą decyzję w ciągu jednej nocy. To nie jest przypadek. Powołują się na przyczyny techniczne, ale ich nie ma. Film był pokazywany w ponad 4.000 ekranów kinowych na całym świecie. Te 30 ekranów w Hongkongu to jedyne ekrany z takimi problemami.
W 2020 r. Chiny nałożyły na Hongkong ustawę o bezpieczeństwie narodowym, która była następstwem poważnego stłumienia sprzeciwu po tym, jak w mieście doszło do antyrządowych protestów.
Źródło: Reuters