W ramach wspólnej operacji policja w kilku krajach aresztowała 256 przemytników węgorza szklanego i przejęła 25 ton przemycanych żywych węgorzy o wartości 13 mln euro, zgodnie z oświadczeniem Europolu wydanym w czwartek.
Populacja europejskiego węgorza drastycznie zmniejszyła się
Osiem ton młodych węgorzy szklanych było już w drodze do Azji, gdzie miały być hodowane w gospodarstwach rybnych i sprzedawane na całym świecie po osiągnięciu dorosłości.
Wśród aresztowanych znaleźli się obywatele Chin, Malezji, Francji, Hiszpanii i Portugalii, w tym „dwa cele o wysokiej wartości i pięćdziesięciu ich najbliższych współpracowników”.
Nielegalny handel europejskimi węgorzami szklistymi jest uważany za jeden z najbardziej znaczących i dochodowych rodzajów handlu gatunkami chronionymi na świecie. Węgorze szklane są uważane za przysmak w wielu krajach azjatyckich.
Według raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, młode węgorze szklane są niezbędne w akwakulturze, ponieważ dorosłe węgorze europejskie nigdy nie zostały pomyślnie wyhodowane w niewoli. Oznacza to, że dziko żyjących węgorzy nie można zastąpić hodowlą w niewoli.
W szczytowych latach nielegalne zyski z tego handlu szacowano na miliardy euro. Ten nielegalny handel miał poważny wpływ na europejską populację węgorza, która w ostatnich latach zmniejszyła się o 90%.
Od czasu rozpoczęcia „Operacji LAKE” w 2015 r. liczba incydentów związanych z handlem węgorzem spadła o 50%, aresztowano ponad 750 osób, a przemytowi 26 ton węgorza szklanego udało się zapobiec.
Przemyt węgorzy szklanych jest prowadzony przez kilka siatek przestępczych, które nielegalnie łowią młode węgorze na wodach europejskich, przy czym odpowiedzialni są za to głównie obywatele UE. Węgorze są następnie transportowane i przechowywane w magazynach, domach i mieszkaniach w całej Europie, zanim zostaną przygotowane przez azjatyckich członków siatki przestępczej do transportu w walizkach pasażerów lub przesyłkach towarowych.
Następnie węgorze są transportowane i hodowane w gospodarstwach rybnych w Azji, a następnie dystrybuowane na różne rynki na całym świecie.
Ceny węgorzy szklanych mogą sięgać kilku tysięcy euro za kilogram i podejrzewa się, że około 100 ton węgorzy szklanych może być przemycanych rocznie z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Źródło: OCCRP