W tym roku przypada 100. rocznica powołania Policji Kobiecej w Polsce. Jej początki sięgają 1925 roku, kiedy komendant Główny Policji Państwowej wydał rozkaz o utworzeniu tej formacji. Na czele pierwszej brygady sanitarno-obyczajowej stanęła asp. Stanisława Filipina Paleolog, która była wówczas pierwszą i jedyną kobietą oficerem policji w kraju.
Pomimo surowych wymagań rekrutacyjnych, które obejmowały między innymi ograniczenia dotyczące wieku, stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej, pierwsze policjantki skutecznie realizowały zadania związane zwalką z handlem ludźmi, przestępstwami seksualnymi, przemocą domową oraz profilaktyką społeczną.
Obecnie kobiety w dolnośląskiej Policji pełnią bardzo zróżnicowane role. Można je spotkać na stanowiskach dzielnicowych, techników kryminalistyki, przewodniczek psów służbowych, policjantek ruchu drogowego, prewencji oraz w Laboratorium Kryminalistycznym. Ich empatia i zaangażowanie stanowią kluczowe wsparcie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Funkcjonariuszki z powodzeniem łączą tradycyjne zadania policyjne z działalnością edukacyjną i profilaktyczną, budując zaufanie społeczne. Szczególnie doceniane są ich osiągnięcia w pionach kryminalnych, gdzie odnoszą znaczące sukcesy.
Z okazji jubileuszu Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu realizuje różne inicjatywy podkreślające rolę kobiet w służbie. Osoby zainteresowane dołączeniem do policji mogą składać dokumenty aplikacyjne w komendzie Wojewódzkiej policji we Wrocławiu oraz w komendach miejskich i powiatowych na terenie Dolnego Śląska.