Uważa się, że szef Wagner Group Jewgienij Prigożyn zginął w katastrofie lotniczej. Chociaż szczegóły pozostają niejasne, jasne jest, że ci, którzy ośmielają się krytykować prezydenta Rosji Władimira Putina, żyją niebezpiecznie.
Aleksiej Nawalny, zasłabł podczas lotu krajowego
Wrzesień 2022 r. – śmiertelny upadek Ravila Maganova ze szpitalnego okna
Ravil Maganov, prezes rosyjskiego giganta naftowego Lukoil, zmarł po upadku z okna na szóstym piętrze moskiewskiego szpitala. Policja podejrzewa, że popełnił samobójstwo, twierdząc, że oprócz problemów z sercem zdiagnozowano u niego depresję. Łukoil był pierwszą dużą rosyjską firmą, która wezwała do zakończenia wojny na Ukrainie.
Sierpień 2020 r. – zatruta bielizna Aleksieja Nawalnego
Jeden z najzacieklejszych krytyków Putina, Aleksiej Nawalny, zasłabł podczas lotu krajowego z Tomska do Moskwy i zapadł w śpiączkę. Po awaryjnym lądowaniu samolotu w Omsku na Syberii, Nawalny otrzymał natychmiastową pomoc medyczną. Następnie został przewieziony do szpitala Charite w stolicy Niemiec, Berlinie, gdzie stwierdzono, że został otruty Nowiczokiem, chemicznym środkiem paralityczno-drgawkowym opracowanym w Związku Radzieckim. Po powrocie do zdrowia Nawalny opublikował nagranie rozmowy telefonicznej, w której podejrzany agent rosyjskiego wywiadu FSB przyznał się do ataku. W nagraniu, które zostało umieszczone na YouTube, mężczyzna powiedział, że trucizna została zaaplikowana na bieliznę Nawalnego. Rosja odrzuciła nagraną rozmowę jako fałszywą.
Sierpień 2019 – Zelimkhan Khangoshvili zastrzelony w centrum Berlina
Zelimkhan Khangoshvili, obywatel Gruzji i etniczny Czeczen, który kiedyś walczył przeciwko Rosji w drugiej wojnie czeczeńskiej, został zastrzelony w biały dzień trzema kulami w głowę i plecy w berlińskim parku Tiergarten. Zabójca, agent rosyjskiego wywiadu Vadim Krasikov, został aresztowany na miejscu zdarzenia i dwa lata później skazany na dożywocie.
Wrzesień 2018 r. – Piotr Wierziłow wykazał objawy zatrucia
Artysta i aktywista Pussy Riot, Piotr Wierszyłow, zgłosił problemy ze wzrokiem i mową i nie był w stanie chodzić po wystąpieniu w sądzie w Moskwie. Wbiegł na boisko piłkarskie podczas finału Mistrzostw Świata 2018 w Moskwie, aby zwrócić uwagę na brutalność policji. Verzilov został również przewieziony na leczenie do berlińskiego szpitala Charite. Lekarze przypuszczali, że został otruty.
Marzec 2018 r. – klamka drzwi Siergieja Skripala pokryta trucizną
Rosyjski podwójny agent Siergiej Skripal i jego córka Julia zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w parku w brytyjskim mieście Salisbury. Podczas gdy oboje przeżyli, obywatelka Wielkiej Brytanii Dawn Sturgess, która również miała kontakt z środkiem paralityczno-drgawkowym, zmarła. Brytyjska policja uważa, że trucizna została rozprowadzona na klamce drzwi Siergieja Skripala.
Luty 2015 r. – Borys Niemcow zastrzelony w pobliżu Kremla
Były wicepremier Rosji i prominentny krytyk Putina, Borys Niemcow, został zabity, gdy przechodził przez most nad rzeką Moskwą w pobliżu Kremla. Wracał do domu ze swoją dziewczyną, gdy zatrzymał się za nim samochód; w jego plecy i głowę wystrzelono cztery kule. Zaledwie trzy godziny wcześniej Niemcow obrzucił Putina wyzwiskami podczas audycji radiowej. W 2017 r. trzech Czeczenów zostało skazanych na długoletnie więzienie za jego zabicie. Do dziś nie wiadomo, kto zlecił zabójstwo i jaki był jego motyw.
Lipiec 2009 – Natalya Estemirova znaleziona martwa w rowie
Ciało Natalii Estemirowej, historyka i członka zarządu rosyjskiej organizacji praw człowieka Memoriał, zostało znalezione w rowie w Inguszetii kilka godzin po tym, jak została porwana sprzed swojego domu w stolicy Czeczenii Groznym. Została postrzelona w głowę i klatkę piersiową. Estemirowa oskarżyła rosyjskie siły bezpieczeństwa i osławione szwadrony śmierci czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa, lojalisty Putina, o porwania i łamanie praw człowieka. Śledztwo w sprawie morderstwa okazało się niejednoznaczne.
Listopad 2006 r. – zatruta herbata Aleksandra Litwinienki
Aleksander Litwinienko, były agent rosyjskich służb specjalnych, który uciekł i stał się krytykiem Putina, zmarł w męczarniach w Londynie po zatruciu radioaktywną substancją polon-210. Jego książka „Wysadzić Rosję” oskarżyła rosyjskie służby specjalne o zorganizowanie eksplozji w budynkach mieszkalnych w Rosji w 1999 roku i innych ataków terrorystycznych w kraju, aby usprawiedliwić wojnę w Czeczenii i doprowadzić Władimira Putina do władzy. Mówi się, że herbata Litwinienki została zaprawiona polonem-210 w londyńskim barze hotelowym. Nikt nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności za morderstwo.
Październik 2006 – Anna Politkowska zamordowana w windzie
Anna Politkowska, dysydentka i dziennikarka śledcza, która pracowała dla rosyjskiej gazety Nowaja Gazieta, została zastrzelona pięcioma kulami w klatkę piersiową i głowę w windzie swojego budynku. Morderstwo miało miejsce w dniu urodzin Putina. W 2004 r. Politkowska, która relacjonowała wojnę w Czeczenii i ujawniała zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie, przeżyła domniemane zatrucie w mieszkaniu w Czeczenii.
Lipiec 2003 – makabryczna śmierć Jurija Szczekoczichina
Dziennikarz „Nowej Gaziety”, Jurij Szczekoczichin, który pod koniec lat dziewięćdziesiątych był rosyjskim opozycjonistą walczącym z korupcją i przestępczością zorganizowaną, zmarł makabryczną śmiercią z powodu podejrzenia zatrucia. Jego skóra odrywała się od ciała, a organy jeden po drugim wysiadały. Rosyjskie władze odmówiły przeprowadzenia autopsji jego ciała, a dokumentacja medyczna zniknęła. Próbka skóry przeanalizowana później w Londynie wykazała ślady talu, toksycznego metalu ciężkiego, który był używany przez radzieckie tajne służby, KGB.
Kwiecień 2003 – Siergiej Juszenkow zastrzelony przed swoim domem w Moskwie
Siergiej Juszenkow, współprzewodniczący partii Liberalna Rosja i ustawodawca w Dumie Państwowej, otrzymał kilka śmiertelnych strzałów w klatkę piersiową przed swoim moskiewskim domem. Sprawa morderstwa nigdy nie została rozwiązana. Juszenkow był członkiem Komisji Wywiadu Dumy Państwowej i jednym z najostrzejszych krytyków wojny w Czeczenii i następczyni KGB, FSB.
Źródło: DW