Wskaźnik Menadżerów Zakupów (PMI) w Polsce wzrósł w maju o 0,4 punktu do 47 punktów, przewyższając oczekiwania, podał 1 czerwca S&P Global.
Przemysł wytwórczy nadal pozostaje pod znacznym wpływem spadku popytu
Wskaźnik nadal utrzymuje się poniżej 50-punktowej granicy oddzielającej spadek od wzrostu, gdzie pozostawał przez 13 kolejnych miesięcy. Najbliższe perspektywy dla polskiego sektora produkcyjnego pozostają ponure, zgodnie z prognozami spowolnienia gospodarczego, które według analityków ograniczy wzrost PKB do nie więcej niż 1% w 2023 roku.
Producenci odnotowali rekordowy spadek presji cenowej w maju, zgodnie z najnowszymi danymi PPI polskiego urzędu statystycznego GUS, które wskazały na spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu z ponad 20% rok do roku w styczniu do zaledwie 6,8% r/r w kwietniu.
„Ceny czynników produkcji i ceny produkcji spadły drugi miesiąc z rzędu, przy czym w obu przypadkach odnotowano rekordowe spadki. Anegdotyczne dowody wiążą niższe koszty z surowcami, w tym metalami, chemikaliami i tworzywami sztucznymi, a także z silniejszym kursem wymiany złotego do euro” – powiedział S&P Global.
Pomimo złagodzenia presji cenowej, ogólny obraz polskiego sektora wytwórczego wskazuje na trwały spadek popytu i produkcji związany z nadwyżką zapasów i ograniczonymi funduszami u klientów.
„Eksport był ponownie powolny, ponieważ słaby popyt w Europie został spotęgowany przez umocnienie złotego wobec euro” – powiedział w oświadczeniu Paul Smith, dyrektor ekonomiczny w S&P Global Market Intelligence.
W kontekście spadającej sprzedaży i produkcji – na tę ostatnią wpłynęło również usuwanie zaległości – zaufanie producentów pozostało przewidywalnie przytłumione, z większą liczbą cięć zatrudnienia – dwunasty miesiąc z rzędu w maju – i zmniejszonymi zakupami, podał również S&P Global.
Majowy odczyt PMI nie zmienia zbyt wiele w ogólnych prognozach dla sektora, twierdzą analitycy.
„Przemysł wytwórczy nadal pozostaje pod znacznym wpływem spadku popytu wynikającego z wysokich stóp procentowych i przekierowania wydatków gospodarstw domowych z towarów na usługi” – powiedział w komentarzu Bank Millennium.
„Niemniej jednak, wyniki majowego badania PMI pokazują, że firmy utrzymują umiarkowany optymizm co do kondycji sektora po ustąpieniu inflacji” – dodano.
Najnowsze rzeczywiste dane z polskiego sektora przemysłowego – obejmującego przetwórstwo przemysłowe, wytwarzanie energii, górnictwo i wydobywanie, a także gospodarkę wodną i odpadami – pokazały, że znajduje się on głęboko w recesji.
Produkcja pogłębiła spadek do 6,4% r/r w kwietniu po spadku o 3% r/r w poprzednim miesiącu. Majowa produkcja przemysłowa oraz dane o PPI GUS zostaną opublikowane w drugiej połowie czerwca.
Źródło: bne