ChatGPT to nowy model sztucznego języka opracowany przez OpenAI, twórców generatora obrazu DALL-E. Jednak w przeciwieństwie do tego ostatniego, ChatGPT specjalizuje się w pisaniu dialogów i tekstów. Można zadać mu prawie każde pytanie, a chatbot odpowie zaskakująco rozbudowanym tekstem. Może się nawet okazać, że narzędzie jest bardziej elokwentne niż niejeden człowiek.
O ChatGPT pisaliśmy już wcześniej, analizując szum wokół tego imponującego narzędzia, pewne zagrożenia dla bezpieczeństwa cybernetycznego, jakie ze sobą niesie, a nawet ostrzeżenia przed tym narzędziem ze strony prezesa OpenAI Samy Altmana. Dziś jednak, gdy ta ogromna popularność nadal zajmuje wszystkie nagłówki gazet, pomyśleliśmy, że sprowadzimy sprawy do podstaw. Dlatego dzisiaj wyjaśnimy, czym dokładnie jest ChatGPT, jak go używać i do czego można go wykorzystać.
Spis treści
Czym dokładnie jest ChatGPT?
Wiemy już, że ChatGPT jest chatbotem, ale nie jest to zwykły chatbot, z którym wchodzi się w interakcje, na przykład podczas obsługi klienta online. Jak więc dokładnie działa?
ChatGPT bazuje na modelu językowym GPT-3, technologii stworzonej przez OpenAI. GPT to skrót od Generative Pre-trained Transformer model, a 3 jest tam dlatego, że jest to trzecia generacja tego narzędzia. Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie generuje tekst jako odpowiedź na podpowiedzi tekstowe użytkownika, korzystając z ogromnej ilości danych treningowych, które OpenAI wykorzystało do budowy modelu. Tak więc, podobnie jak inne rodzaje generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak Stable Diffusion czy M idjourney, ChatGPT został wytrenowany na ogromnej ilości danych, którymi w tym konkretnym przypadku są teksty pisane.
Jednakże, ponieważ tekst jest tekstem, możliwości ChatGPT wykraczają poza słowo pisane i mogą obejmować bardziej złożone obszary wykorzystania tekstu, w tym kodowanie i programowanie, tłumaczenia, raporty, a nawet bardziej „ludzkie” aspekty interakcji konwersacyjnych, takie jak oferowanie terapeutycznych odpowiedzi na wszelkie problemy życiowe, które można wymyślić.
W rzeczywistości odpowiedzi ChatGPT mogą zaskoczyć, ponieważ mogą być bardzo rozbudowane. Jednak narzędzie to jest jeszcze dalekie od doskonałości i jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach (patrz linki powyżej) nie można polegać na jego dokładności merytorycznej. ChatGPT nie ma połączenia z Internetem i często może dawać niedokładne odpowiedzi lub błędne stwierdzenia. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić wszystkie informacje, które podaje, zanim użyjemy do jakichkolwiek poważnych celów.
Mimo to, pomimo tego typu błędów i usterek, ChatGPT okazał się naprawdę imponującym narzędziem, a wielu internautów otwarcie spekuluje na temat wszystkich dziwnych i wspaniałych sposobów, w jakie zrewolucjonizuje on świat.
Jak korzystać z ChatGPT?
Kluczowym aspektem jego sukcesu jest fakt, że korzystanie z ChatGPT nie jest skomplikowane. Aby rozpocząć, należy wejść na oficjalną stronę internetową, chat.openai.com. Po wejściu na nią, OpenAI poprosi nas o zarejestrowanie się i utworzenie konta przed rozpoczęciem korzystania z serwisu.
Przynajmniej na razie ChatGPT jest całkowicie bezpłatny i nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów, aby z niego korzystać. Po zakończeniu procesu rejestracji, OpenAI przeniesie nas na stronę główną chatbota ChatGPT, czyli do okna, które wygląda jak zwykła aplikacja do obsługi wiadomości. Znajduje się tu pole tekstowe, w którym należy wpisać swoje pytania lub podpowiedzi.
Następnie można zacząć zadawać ChatGPT pytania i jest to naprawdę bardzo proste. Oczywiście należy pamiętać, że nie jest on podłączony do Internetu, więc nie będzie w stanie odpowiedzieć na wszystko, oraz że jest to model przetwarzania języka naturalnego, a nie ogólnie inteligentna maszyna. Te dwa ograniczenia wyznaczają techniczne granice tego, o co można pytać i co jest w stanie zadać. Inne ograniczenia wiążą się z tym, jak tego typu narzędzia są tworzone i jak mają być wykorzystywane. Narzędzia te są tworzone z wykorzystaniem ogromnych ilości danych, co oznacza, że wszelkie problemy w danych, na przykład jeśli zawierają one tendencyjne opinie, mogą prowadzić do problematycznych odpowiedzi narzędzia. OpenAI próbuje temu zapobiec poprzez zastosowanie filtrów, z którymi możemy się zetknąć, jeżeli działają one zgodnie z założeniami. Ponadto, ChatGPT nie powinien tworzyć żadnych treści NSFW, więc wszelkie próby ich tworzenia również zostaną zablokowane.
Oczywiście należy pamiętać, że wszystko, co napiszemy, zostanie zarejestrowane w bazie danych OpenAI. Dlatego proszę starać się nie wpisywać żadnych danych osobowych ani cennych informacji.
Co można zrobić z ChatGPT?
Obecnie ChatGPT jest technologią, która nie ma konkretnego zastosowania i prawdopodobnie dlatego tak wiele osób oszalało na jej punkcie. Może robić wiele różnych rzeczy, co oznacza, że mamy do dyspozycji wiele potencjalnych przypadków użycia. Na przykład, można poprosić o pomoc w napisaniu scenariusza lub sztuki teatralnej, streszczeniu książki, zajęciu się kodowaniem i programowaniem, a nawet pisaniem wierszy.
Aby zorientować się, jak wiele różnych rzeczy ludzie wykorzystują i do czego możemy wykorzystać, proszę zapoznać się z naszym pierwszym spojrzeniem na ChatGPT, które przedstawiliśmy na początku grudnia.