Siemens składa zaprzysiężoną deklarację zobowiązującą do nieprowadzenia żadnych interesów z Izraelem w celu wywarcia presji ekonomicznej; prezes Towarzystwa Niemiecko-Izraelskiego zamierza złożyć skargę, aby działania Siemensa zostały poddane kontroli prawnej
Siemens działał w sposób zgodny
Grupa Siemens podpisała deklarację zobowiązania do bojkotu Izraela poprzez swoją turecką spółkę zależną w związku z umową z tureckimi kolejami państwowymi, podał w piątek raport.
Jak podaje niemiecki Südwestrundfunk (SWR), finansista z Arabii Saudyjskiej zwrócił się do strony tureckiej o deklarację bojkotu.
Tureckie koleje państwowe ubiegały się o pożyczkę z Islamskiego Banku Rozwoju (IsDB) na sfinansowanie ośmiu pociągów Siemensa. Bank zastrzegł, że wszystkie zainteresowane strony muszą przestrzegać przepisów o bojkocie Organizacji Współpracy Islamskiej, Ligi Państw Arabskich i Unii Afrykańskiej.
Siemens musiał złożyć zaprzysiężoną deklarację, która zobowiązywałaby go do nieprowadzenia żadnych interesów z Izraelem w celu wywarcia presji gospodarczej na państwo żydowskie.
Tego rodzaju umowa naruszałaby niemieckie prawo. A według wewnętrznych dokumentów, stratedzy Siemensa ostrzegali, że niezłożenie wyjaśnień najprawdopodobniej spowodowałoby dyskwalifikację grupy w przetargu.
SWR podał również, że Siemens rozwiązał ten problem, zlecając swojej tureckiej spółce zależnej Siemens AS podpisanie krytycznego oświadczenia. Grupa zdobyła kontrakt, a zamówienie zostało rozszerzone z początkowych dziesięciu do dwunastu pociągów.
Zapytana o proces, grupa powiedziała jedynie, że przestrzega wszystkich krajowych i międzynarodowych standardów zgodności. Arnold Wallraff, prezes Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu do 2017 roku, powiedział nadawcy, że Siemens rzeczywiście działał w sposób zgodny z prawem.
Prezes Towarzystwa Niemiecko-Izraelskiego, Volker Beck, potępił Siemensa i powiedział: Uważam, że to moralna przysięga ujawnienia informacji dla niemieckiej firmy. Beck zamierza również złożyć skargę, aby działania Siemensa zostały poddane kontroli prawnej.
Źródło: Reuters