Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie obowiązku szczepień. Oskarżycielka chce uznania zasady obowiązku szczepień za niekonstytucyjną.
Matka złożyła w 2019 r. skargę w sprawie do Trybunału Konstytucyjnego, odmawiając szczepienia dziecka obowiązkowymi szczepionkami ochronnymi. W rezultacie wojewoda ukarał kobietę grzywną, a inspektor sanitarny wydał nakaz wykonania. Kobieta odwołała się od decyzji, ale minister zdrowia podtrzymał je. W związku z tym skierowała sprawę do sądu administracyjnego. Jednak zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny odrzuciły skargę kobiety. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził również, że szczepienia są obowiązkiem, więc legalne jest nakładanie na rodziców mandatów karnych w celu zmuszenia ich do szczepienia dzieci.
Po przegranej sprawie kobieta złożyła skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego, w której zakwestionowała polskie przepisy wprowadzające obowiązek szczepień ochronnych. Za niekonstytucyjne skarżąca matka chce uznania art. 5 ust. 1 par. 1 pkt 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Artykuł ten twierdzi, że na osobach przebywających w Polsce ciąży obowiązek poddawania się szczepieniom ochronnym. Kolejny zaskarżony przepis to art. 17, który precyzuje, że wykaz chorób określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia.
Argumentuje ona, że kwestionowane klauzule naruszają konstytucyjne zasady dostatecznej szczegółowości, prawo do prywatności, prawo do samostanowienia oraz zamknięty katalog źródeł prawa powszechnego zastosowania.
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie tę sprawę 9 maja w pięcioosobowym składzie pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą będzie Justyn Piskorski, a w składzie zasiądą także sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Krystyna Pawłowicz i Bogdan Święczkowski.
Źródło: bankier