Pisząc na FXEmpire, analityk Vladimir Zernov powiedział, że istnieją dwie dynamiki, które skłaniają Chińczyków do sprzedaży amerykańskich aktywów.

Bank Chin kupował złoto przez 10 miesięcy z rzędu i był największym nabywcą złota
Pierwszą z nich jest próba wzmocnienia juana.
Chińska waluta walczyła ostatnio z dolarem z powodu słabości chińskiej gospodarki, a ostatnio osiągnęła wieloletnie minima. Sprzedaż aktywów denominowanych w dolarach za juany wzmacnia lokalną walutę kosztem dolara. Zernov powiedział: „Sprzedaż aktywów denominowanych w dolarach w celu zapewnienia wsparcia juanowi ma sens”.
Drugim potencjalnym powodem sprzedaży aktywów denominowanych w dolarach amerykańskich jest dalsza depolaryzacja. Innymi słowy, Chińczycy mogą próbować zminimalizować swoją ekspozycję na amerykańską walutę z powodów gospodarczych i geopolitycznych.
Z ekonomicznego punktu widzenia Chińczycy muszą być świadomi problemów budżetowych rządu USA. W 2023 r. Stany Zjednoczone odnotowały deficyt w wysokości 1,7 bln USD, a ich dług publiczny wynosi 33,5 bln USD. Dlaczego jakikolwiek kraj chciałby być narażony na tego rodzaju ryzyko?
Co więcej, Stany Zjednoczone mają długą historię wykorzystywania pozycji dolara jako waluty rezerwowej jako młotka w polityce zagranicznej. Minimalizując zależność od dolara, kraje mogą ograniczyć zdolność Ameryki do kontrolowania ich decyzji w zakresie polityki zagranicznej.
Dlatego też wiele krajów stara się zminimalizować swoją ekspozycję na dolara. Zaufanie do dolara amerykańskiego nadal spada z powodu rozrzutnego pożyczania, wydawania i tworzenia pieniędzy przez rząd USA, podczas gdy wykorzystywanie dolara przez Amerykę jako broni w polityce zagranicznej również sprawia, że wiele krajów obawia się polegać wyłącznie na dolarach.
Zernov powiedział, że jeśli Chiny próbują przenieść część swoich pieniędzy z kontrolowanego przez USA, zdominowanego przez dolara globalnego systemu finansowego, nie ma wielu innych opcji niż złoto.
Złoto jest jednym z niewielu rynków, które mają wystarczającą płynność, aby wchłonąć miliardy dolarów chińskich funduszy”.
Chiński bank centralny rozpoczął szał zakupów złota. Pod koniec sierpnia Ludowy Bank Chin kupował złoto przez 10 miesięcy z rzędu i był największym nabywcą złota przez bank centralny w tym roku. Chiński bank centralny zwiększył swoje oficjalne rezerwy o 166 ton od początku roku i 217 ton od czasu wznowienia oficjalnych zakupów w listopadzie ubiegłego roku. Na koniec sierpnia Ludowy Bank Chin oficjalnie posiadał 2 165 ton złota, co stanowiło 4% jego całkowitych rezerw.
Chiny mają historię zwiększania rezerw, a następnie ich wyciszania.
Ludowy Bank Chin zgromadził 1448 ton złota w latach 2002-2019, a następnie nie informował o tym przez ponad dwa lata, zanim wznowił raportowanie jesienią ubiegłego roku.
Wielu spekuluje, że w tych cichych latach Chińczycy nadal dodawali złoto do swoich zasobów poza księgami.
W rzeczywistości zawsze spekulowano, że Chiny posiadają znacznie więcej złota, niż oficjalnie ujawniają. Jak zauważył Jim Rickards na łamach Mises Daily w 2015 r., wiele osób spekuluje, że Chiny przechowują kilka tysięcy ton złota „poza księgami” w oddzielnym podmiocie zwanym Państwową Administracją Wymiany Zagranicznej (SAFE).
W ubiegłym roku odnotowano znaczny, niezgłoszony wzrost zasobów złota w bankach centralnych. Do banków centralnych, które często nie zgłaszają zakupów, należą Chiny i Rosja. Wielu analityków uważa, że Chiny są tajemniczym nabywcą gromadzącym złoto w celu zminimalizowania ekspozycji na dolara.
Zernov zwrócił uwagę, że Chińczycy mają tendencję do powolnych ruchów i dopiero okaże się, czy niedawna wyprzedaż aktywów denominowanych w dolarach przełoży się na jeszcze większy popyt na złoto.
Zobaczymy, czy kraj ten zdecyduje się zwiększyć swoje zasoby złota w pierwszej połowie przyszłego roku. Wszelkie oznaki wskazujące na to, że Chiny zdecydowały się zwiększyć swoje rezerwy złota, będą korzystne dla złota i mogą skierować jego cenę na nowe szczyty”.
Źródło: ZH