Właściciel Tesli i SpaceX opublikował artykuł, w którym chwali antyimigracyjną partię AfD.
Redaktorka działu opinii w czołowej niemieckiej gazecie Die Welt zrezygnowała po decyzji o publikacji felietonu autorstwa elona Muska, w którym bronił on partii alternatywa dla Niemiec (AfD).
„Zawsze cieszyłam się z prowadzenia stron opinii Welt i Welt am Sonntag. Dziś na łamach Welt am Sonntag ukazał się artykuł napisany przez Elona muska. Wczoraj złożyłam rezygnację po tym, jak poszedł do druku” – napisała Eva Marie Kogel na platformie X.
Billioner, właściciel SpaceX, Tesli i X (dawniej Twitter), napisał ten tekst po wcześniejszym pochwaleniu AfD w mediach społecznościowych. W swoim felietonie bliski sojusznik prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa określił AfD jako „ostatnią iskierkę nadziei” dla Niemiec. Musk podkreślił, że ich „pragmatyczne” podejście przyczyni się do odrodzenia kraju, twierdząc jednocześnie, że inne partie są oderwane od rzeczywistości zwykłych ludzi.
„Tradycyjne partie zawiodły Niemcy. Ich polityka doprowadziła do stagnacji gospodarczej, niepokojów społecznych oraz erozji tożsamości narodowej” – napisał Musk. „Mimo że jest to partia skrajnie prawicowa, AfD reprezentuje realizm polityczny, który przemawia do wielu Niemców czujących się ignorowanymi przez establishment”.
Musk dodatkowo bronił AfD stwierdzając,że „ich przedstawienie jako skrajnie prawicowej jest wyraźnie fałszywe”.
Według niemieckich mediów publikacja tego felietonu wywołała intensywne debaty wśród pracowników Die Welt; niektórzy uznali to za ingerencję w przedterminowe wybory parlamentarne zaplanowane na luty 2025.
Jan Philipp Burgard, starszy reporter Die Welt, napisał odpowiedź na tekst Muska określając jego pochwałę dla AfD jako „fatalnie wadliwą”, argumentując jednocześnie, że byłoby dużym błędem nie oznaczyć tej partii jako skrajnej prawicy.
Inna dziennikarka Die Welt, Franziska Zimmerer stwierdziła we własnym felietonie, że tekst Muska „nie powinien był się ukazać” w gazecie. „Apel wyborczy niezależnie od partii nie ma miejsca w niezależnych mediach” – dodała.
Założona w 2013 roku AfD dąży do zaostrzenia przepisów azylowych oraz walki z przestępczością zorganizowaną i ekstremizmem islamskim. Partia zdobywa coraz większą popularność; we wrześniu wygrała swoje pierwsze wybory regionalne w Turyngii.Wybory 2025 roku zostały ogłoszone po upadku rządzącej koalicji trzech partii wskutek konfliktu budżetowego.