Czechy zbudują swój pierwszy mały reaktor modułowy w 2032 r. w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i ochrony klimatu w ramach projektu wspieranego przez prezydenta Czech Petra Pavla, który podkreślił rolę energii jądrowej w przyszłym koszyku energetycznym kraju.
Małe reaktory modułowe są łatwiejsze i szybsze w budowie
Czechy mają już dwie konwencjonalne elektrownie jądrowe w Temelínie i Dukovanach, ale planują zwiększyć swoje możliwości w zakresie energii jądrowej za pomocą małych reaktorów modułowych i zbudować nowe bloki tradycyjnych elektrowni.
„Jestem przekonany, że przyszłość energetyczna Republiki Czeskiej jest wyraźnie związana z energią jądrową, ale także, że musimy mieć odpowiednią mieszankę energii jądrowej. Oznacza to zarówno duże reaktory, jak i małe reaktory modułowe” – powiedział we wtorek prezydent Czech.
„Myślę, że w ramach krajowej strategii energetycznej słusznie wybralibyśmy ścieżkę równoległej budowy zarówno dużego reaktora w Dukovanach, jak i małego w Temelínie” – dodał Pavel.
Pierwszy mały reaktor modułowy zostanie zbudowany w 2032 r. w Temelínie. W ubiegłym roku czeski gigant energetyczny ČEZ zakończył pierwszą fazę badań geologicznych terenu, ale nie jest jeszcze jasne, ile będzie kosztować budowa reaktora.
„Te technologie będą przełomowe” – powiedział wcześniej prezes ČEZ Daniel Benes.
Małe reaktory modułowe są łatwiejsze i szybsze w budowie niż duże reaktory jądrowe, dodał Benes. Według niego, mogłyby one zostać umieszczone w kilku czeskich lokalizacjach, w tym w miejscach, w których obecnie znajdują się elektrownie węglowe i gazowe.
W Czechach politycy są silnie projądrowi, w tym Czeska Partia Piratów, mimo że jest powiązana z Zielonymi/EFA na szczeblu UE.
Ogólnie rzecz biorąc, kraj ten aktywnie lobbuje na rzecz energii jądrowej na szczeblu UE.
W czwartek delegacja Parlamentu Europejskiego odwiedzi Czechy, aby zobaczyć reaktory jądrowe znajdujące się na Wydziale Inżynierii Jądrowej i Fizycznej Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze.
Delegacji przewodniczyć będzie czeski eurodeputowany Alexandr Vondra (ODS, ECR), wiceprzewodniczący nieformalnej grupy eurodeputowanych wspierających energię jądrową.
Źródło: Euractiv